Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଲାଲ କରିଡରରେ ଆଶାର ଆଲୋକ : ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ବଦଳରେ ବେଲପତ୍ର

23/09/2018 at 4:51 PM

ଝାରଖଣ୍ଡ ୨୩/୯ : ଲାଲ କରିଡରରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଆଶାର ଆଲୋକ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଦଲମା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଏମିତି ଜଣେ ପୂଜକ ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତମାର୍ଗ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଯିଏ ଦିନେ ଥିଲେ ସକ୍ରିୟ ନକ୍ସଲ ସଦସ୍ୟ । ସେପଟେ ସୁକମାରେ ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଇଲାକାର ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅଭିଯାନ ।
ପୂଜାପାଠର ପବିତ୍ର ବାତାବରଣ ଭିତରେ ହଜି ଯାଇଛି ହିଂସା । ମନ୍ତ୍ରପାଠ ଭିତରେ ହଜି ଯାଇଛି ରକ୍ତପାତ । ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରୁଥିବା ଏହି ପୂଜକ ଜଣକ ଦିନେ ଥିଲେ ଲାଲ କରିଡରର ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ । ସେବେ ଥିଲା ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ, ଏବେ ବେଲପତ୍ର । ସେବେ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ ଅଲିଭ ଗ୍ରୀନ ପୋଷାକ, ଏବେ ଶୁଭ୍ର ବସ୍ତ୍ର ପରିହିତ । ନକ୍ଲଲ ସଂଗଠନରେ ନାଁ ଥିଲା କରୁ ସିଂ, ଆଉ ଏବେ ପୂଜକ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଜାମସେଦପୁର ଦଲମା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଚଲିଆମା ଗାଁର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ନୂଆ ଧାରା ଦେଖାଇଛି ।
ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ । ହେଲେ ବୁଝି ପାରିଥିଲେ ଅସଲ କଥା । ସଂଗଠନ ଛାଡି ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୨ରେ ଜେଲ୍ରୁ ଆସିବା ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଆଉ ତାପରେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ତାଙ୍କ ଜୀବନ । ସେବେଠାରୁ ଭଲବାଟରେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି ଦୀନବନ୍ଧୁ ।
ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ସୁକମାର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ବି ଦେଖାଇଛି ଆଶାର ଆଲୋକ ।ପୋଲିସ-ନକ୍ସଲ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ସୁକମା ଲହୁଲୁହାଣ ହୋଇଛି । ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଇଲାକାର ଭବିଷ୍ୟତ ପୀଢି ହାତରେ ଏବେ ଶିକ୍ଷା ଭଳି ନୂଆ ଅସ୍ତ୍ର । ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ।
ଯେଉଁଠି ବିକାଶ ଯେତେ ପଛୁଆ, ସେଠି ନକ୍ସଲ ସେତେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି ।ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଶିକ୍ଷାର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ।ନକ୍ସଲ କ୍ୟାଡରଙ୍କ କଥାରେ ଭଳି ଯାଇ ସରଳ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଅବାଟରେ ଯିବାକୁ ରୋକିବ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ । ପୂଜକ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ ଏବଂ ସୁକମାର ଏହି ସ୍କୁଲ ଲାଲକରିଡରରେ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଛି ।

   Related Posts