Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ନୌସେନା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଆଡ୍‌ମିରାଲ୍‌ କରମବୀରଙ୍କ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି, କହିଲେ- ଚୀନ୍‌ ଓ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ନେଭି ପ୍ରସ୍ତୁତ

3/12/2020 at 10:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୧୨: କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଏଲଏସି)ରେ ଚୀନର ବ୍ୟବହାର ଦେଶ ପାଇଁ ଡବଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ନୌସେନା ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଏଭଳି ଦୁଇଟି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାମ୍ନା କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରଖିଛି। ସ୍ଥଳ ସେନା ଓ ବାୟୁ ସେନା ସହ ସମନ୍ବୟ ରଖି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ନେଭି ମୁଖ୍ୟ କରମବୀର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

ନୌସେନା ଦିବସର ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଅବସରରେ ଆଡମିରାଲ୍‌ କରମବୀର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳୁଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ନୌସେନା ପାଖରେ ମାନକ ସଞ୍ଚାଳନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଛି। ଏହା ସହ ଲିଜ୍‌ରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରିଡେଟର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆମକୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା​‌ରେ ସହୟତା କରୁଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ ମିଳିବା ପ​‌ରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା କ୍ଷମତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ସହ ସ୍ଥଳ ସେନା ଓ ବାୟୁ ସେନାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ନଜରରେ ରଖି ନୌସେନା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପି-୮ ଆଇ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛୁ। ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ହେରୋନ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଡ୍ରୋନ୍‌ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଭାରତୀୟ ମହସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ ୩ଟି ଯୁଦ୍ଧପୋତ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ୨୦୦୮ରୁ ଚୀନ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳ ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଆଡମିରାଲ୍‌ କରମବୀର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍‌ ବିରୋଧୀ ଉପକରଣ କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା। ତିନି ସେନା ପାଇଁ ୩୦ ପ୍ରିଡେଟର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଜାରି ରହିଥିବା ନେଇ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କରମବୀର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts