Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବିଜେଡି ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ନବୀନ : ନିର୍ଦ୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ ବିଜେଡିର ନେତୃତ୍ବ ନେବା ନିଶ୍ଚିତ

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୩/୨: ବିଜେଡି ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଆଜି ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।  ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ସେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ ଦଳର ମୁଖିଆ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଆଜି ନବୀନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ପାଇଁ ୮୦ ଜଣ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ । ୧୯୯୭ରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଗଠନ ପରଠାରୁ ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ଧରି ଦଳର ସଭାପତି ପଦ ସମ୍ଭାଳି ଆସୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଆଜି ଏହି  ପଦ ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଥିବା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନବୀନଙ୍କୁ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଏବଂ କର୍ମୀମାନେ ବିପୁଳ ଉତ୍ସାହର ସହ ପାଛୋଟି ନେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ପାଇଁ ୧୦ ଜଣ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଓ ସମର୍ଥକ ରହିଥିଲେ । ଯେହେତୁ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ଆଉ କେହି ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ନବୀନ ନିର୍ଦ୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ ବିଜେଡିର ନେତୃତ୍ବ ନେବା  ନିଶ୍ଚିତ । ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବିଜେଡିର ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ନବୀନଙ୍କୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ସଭାପତି ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ଦଳୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ନବୀନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ପାଇଁ ଆଉ ୮୦ ଜଣ ନେତା ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀର ସମୁଦାୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୫୫ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ, ୨୧ ତାରିଖରେ ଦଳର ୩୩ ସାଂଗଠନିକ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସଭପତିମାନଙ୍କ ଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବିଜେଡି ନେତାମାନେ ନବୀନଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ନେତୃତ୍ବ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ହିଁ ଦଳର ସଫଳତାର ଅସଲ କାରଣ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ, ୨୬ରେ ବିଜେଡି ଏହାର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିବ ।  ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଫେୃବୃଆରୀ ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡିର ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଓ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ସରିଛି । ଆଗକୁ ପୌର ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଅଛି। ତେଣୁ ବିଜେଡିର ନୂତନ ଟିମ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଦଳର ନିର୍ବାଚନୀ ସଫଳତାକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିବା ପ୍ରଥମ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

   Related Posts