Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା : ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନବରାତ୍ରିରେ ମା’ଙ୍କ ଶକ୍ତିପୀଠ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୦୩ : ବୁଧବାର ଠାରୁ ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ର ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ନୂତନ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଇତିହାସରେ ଏହା ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଥମଥର ଯେତେବେଳେ ଜାମ୍ମୁ ବୈଷ୍ଣଦେବୀ ଠାରୁ ମଦୁରାଇର ମୀନାକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ନବରାତ୍ରର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ପୂଜାବିଧି ହେବ କିନ୍ତୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ନଥିବେ | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି, କେବଳ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ପୁରୋହିତମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜାବିଧି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କି ମନ୍ଦିରର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ଦିର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ୱେବସାଇଟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ୯ ଦିନିଆ ରାମ ଜନ୍ମ ଏବଂ ବିବାହ ପର୍ବକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ରାମନବମୀ ଉତ୍ସବ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ଭାରତରେ ନବରାତ୍ରୀ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସବ | ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରି ହିନ୍ଦୁ ନବ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନେକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି | ଏହି ଦିନ ହିଁ ବିକ୍ରମ ସମ୍ୱତର ନୂତନ ସମ୍ୱତ୍ସର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ୱତ୍ସର ୨୦୭୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏହା ସହିତ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ନବମିତ୍ରୀଙ୍କ ଶେଷ ଦିନରେ ନବମୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଚୈତ୍ର ମାସର ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ନବମୀ ତିଥିରେ ରାମ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ତିଥିରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଭାରତର ଦେବୀଙ୍କର ୫୧ ଶକ୍ତି ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ୩୮ଟି ଶକ୍ତିପୀଠ ଭାରତରେ ରହିଛି, ୬ଟି ବାଂଲାଦେଶ, ୩ଟି ନେପାଳ, ୨ଟି  ପାକିସ୍ଥାନ, ତିବ୍ଦତରେ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ଶକ୍ତିପୀଠ ଅଛି | ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ୫୧ ଶକ୍ତିପୀଠ ଗୋଟିଏ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପ୍ରବେଶ  ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି |

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଜ୍ୱାଳାଦେବୀ, ବ୍ରଜେଶ୍ୱରୀ ମାତା ମନ୍ଦିର ଏବଂ କାଙ୍ଗ୍ରାର ଚାମୁଣ୍ଡା ମାତା ମନ୍ଦିରରେ  ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏଠାରେ ନବରାତ୍ରୀର ସମସ୍ତ ପୂଜାବିଧି ଓ ରୀତିନୀତି ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବ। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ତାରିଖରୁ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି |

ଗୁଆହାଟିର ନିଳାଞ୍ଚଳ ପର୍ବତରେ ଅବସ୍ଥିତ ତନ୍ତ୍ର ପୀଠ ମା କାମାକ୍ଷା ମନ୍ଦିର ଦେଶର ଶକ୍ତିପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସବୁବେଳେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗି ରହିଥାଏ  । ନବରାତ୍ରିରେ ଏଠାରେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଏବଂ ତନ୍ତ୍ର ସଦହନକାରୀଙ୍କ ମେଳା ଲାଗେ  | ନବରାତ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପର୍ବ | କିନ୍ତୁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଦିର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ | ସମ୍ଭବତଃ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ।

ତିରୁମାଲା ତିରୁପତି ଦେବସ୍ଥାନମ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାମାସ୍ୱାମୀ ମନ୍ଦିରରେ ରାମନବମୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବ୍ରହ୍ମୋତ୍ସବ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନଅ ଦିନର ବ୍ରହ୍ମୋତ୍ସବ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨ ତାରିଖ ରାମ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାନ୍ତା | ଏପ୍ରିଲ ୭ ତାରିଖରେ ସୀତା-ରାମ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିଆ ନାହିଁ । କେବଳ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବେ।

ଗୁଜୁରାଟର ଶକ୍ତିପୀଠ ଅମ୍ବାଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରୁ ଗୁଜୁରାଟ, ସୋମନାଥ, ଦ୍ୱାରକା, ଅମ୍ବାଜୀ, ଡାକୋରଜୀ ଏବଂ ପାଭଗଡର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିରରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ନବରାତ୍ରିର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଏବଂ ଭକ୍ତି ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ |

   Related Posts