Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟର ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ; ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

6/02/2019 at 2:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୨: ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ ଓ ପେନସନ ଦାବି ନେଇ ରାଜଧାନୀର ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ଗର୍ଜିଛି ନବନିର୍ମାଣ  କୃଷକ ସଂଗଠନ । ରାଜ୍ୟ ସରାକଙ୍କ କାଳିଆ ଯୋଜନା ହେଉ ଅବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାକୁ ନା କହିଛି ସଂଗଠନ । ସେପଟେ ବିଜେପି କହିଛି କାଳିଆ ଯୋଜନା ଫେଲ୍ ମାରିଛି । ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନେଇ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି ପୋଲିସ କମିଶନର ।

ଯୋଜନାକୁ ନା । କାଳିଆ ଯୋଜନା ହେଉ ଅଥବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ହେଉ । ଉଉୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ । ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍ ଓ ପେନସନ ଦାବିନେଇ  ରାଜଧାନୀର ଗାନ୍ଧିମାର୍ଗରେ ଗର୍ଜିଛି ନବନିର୍ମାଣ  କୃଷକ ସଂଗଠନ । ସଂଗଠନର କେହି  ତୁଙ୍ଗ ନେତା ସାମିଲ ନଥିବାବେଳେ କର୍ମୀମାନେ ଦମ୍ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଆଗରୁ  ସଂଗଠନ ନେତାମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରିଫ କରିସାରିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜଧାନୀକୁ କର୍ମୀମାନେ ନ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ, ସେନେଇ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଭୁବନେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ପଇଁତରା ମାରୁଥିଲା ପୋଲିସ । ହଂସପାଳ ଛକ ହେଉ କିମ୍ବା ରେଳଷ୍ଟେସନ ସବୁଠି ନଖର ରଖିଥିଲା ପୋଲିସ । ଜୋରଦାର ବ୍ଲକିଂ ଆଉ ଚେକିଙ୍ଗ କରାଯିବା ସହିତ ନବ ନିର୍ମାଣ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଉଥିଲା ପୋଲିସ । ଏହା ସତ୍ବେ ସଂଗଠନର କର୍ମୀମାନେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ରାଜଧାନୀରେ ।  

ସେପଟେ ବିଜେପି କହିଛି କାଳିଆ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସହର ଭିତରୁ ଚାଷୀ ଆସୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରୁଛି ପୋଲିସ । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧି ଦଳ ନେତା କେଭି ସିଂଦେଓ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହିତ ସରକାର ଚାଷୀ ବିରୋଧି ଓ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଫେଲ୍ ମାରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସ କିମିସନର କହିଛନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିନଥିବାବେଳେ, ବେଆଇନ ଭାବରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ  ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଡ଼ିସିପି କହିଛି ଏନଏଚ ବ୍ଲକ୍ କରିବା ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ କରୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେବା ସହିତ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗାଁରେ ପୁରାଇ ନ ଦେବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ।

   Related Posts