Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୭୦ ବର୍ଷରେ ବି ଯଦି ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଫିଟ ତ ସପ୍ତାହରେ ୨ ଥର ଖାଆନ୍ତୁ କାଙ୍କଡ

10/05/2019 at 9:09 PM

ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି ସଦ ଯୌବନ ରହିବାକୁ। ହେଲେ ବ୍ୟସ୍ତତାଭରା ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଯୋଗୁ ୫୦ ବର୍ଷରେ  ପାଦ ଦେବାବେଳକୁ ଅନେକ ଥକି ବୁଢା ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି। ତେବେ ଅକାଳ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଯୋଗୁ ନୁହେଁ । ସାର, କୀଟନାଶକ ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ୫୦ ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଢା କରିଦେଉଛି । ତେବେ ପ୍ରକୃତିରେ ଏମିତି ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ରହିଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଦା ଯୌବନ ପ୍ରଦାନ କରିପାରେ। ଏଭଳି ପନିପରିବା ବା ଫଳ ଯଦି ଆମେ ସପ୍ତାହକୁ ଅନୁନ୍ୟ ୨ ଥର ବି ଖାଇ ପାରିବା, ତେବେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖି ପାରିବା। ଏଭଳି ଏକ ପରିବା ହେଉଛି କାଙ୍କଡ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାଙ୍କଡର ଉପକାରିତା ।

କାଙ୍କଡରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ପୋଷକ ତତ୍ବ ରହିଛି । ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର କରି ସତେଜତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମାଣିତ ପରିବା । ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋଟିନ ଫାଇବର ଓ କର୍ବୋ ହାଇଡ୍ରେଟସ୍ ଭରି ରହିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରର ପୋଷକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରେ। ଏଣୁ ସପ୍ତାହକୁ ଅନୁନ୍ୟ ୨ ଥର ଖାଇଲେ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ଏହା ଛଡା କାଙ୍କଡରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ସାଙ୍ଗକୁ ଭିଟାମିନ ସି ଭରି ରହିଥାଏ ।  ଯାହା ଆପଣଙ୍କଠାରେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇବା ସହ ରୋଗ ପ୍ରତିଷେଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏହି ପରିବାରେ ଏଭଳି ତତ୍ବ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କ୍ୟାନସର କୋଷ ସୃଷ୍ଟିକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏପରିକି ଏଭଳି କୋଷ ସୃଷ୍ଟି ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଉଥିବା ଲୋକର ଜକୃତ ଠିକ ରହିଥାଏ ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଫିଟ ରଖେ। ଏହି ପରିବା ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଏଣୁ କାଙ୍କଡ ଖାଇଲେ ରକ୍ତଚାପ ହୋଇ ନଥାଏ।  

   Related Posts