Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପ୍ରକୃତିର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟ ଯାହା କେବଳ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ

11/04/2020 at 2:07 PM

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏକ ଏପରି ଆତଙ୍କ ଭାବେ ଚାରିଆଡ଼େ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଛି। ଆମେ ନିଜ ନିଜ ସ୍ବପ୍ନରେ ମସଗୁଲ୍ ଥିଲୁ। ହଠାତ୍ ଏହି ମହାମାରୀ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାକୁ ନିମିଷକରେ ଧୂଳିସାତ୍ କରିଦେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତିର କେତେକ ଦୃଶ୍ୟ ଯେପରି ହଜିଯାଇଥିଲା। ଏବେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଆମେ ପୁନର୍ବାର ଦେକି ପାରୁଛୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କିପରି ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ମାନବତା ଉଭୟ ଉପରେ ଲକଡାଉନର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି।

ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଘର ଭିତରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ବେପରୁଆ ହୋଇ ବୁଲିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ଅନେକ ଥର ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଲୋକେ ରାସ୍ତାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ନିକଟରେ ପଞ୍ଜାବର ମୋଗା ସହରରେ ଜଣେ ମହିଳା ରାସ୍ତାରେ ନିଜ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। କାରଣ କେହି କବାଟ ଖୋଲୁନଥିଲେ। ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନେଇଯିବାକୁ କେହି ନଥିଲେ।

ନିକଟରେ ଜାହ୍ନବୀ କପୁର ଏକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିଥିଲେ। ସେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ସେ ଘରେ ରହି ବୁଝି ପାରୁଛନ୍ତି ଯେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେତେକ ଜିନିଷ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଲୋକେ ନିଜ ପରିବାରର ଆହୁରି ନିକଟତର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଏବେ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ କାମରେ କେହି ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ କାମ କରିବାକୁ ଶିଖିଗଲେଣି।

ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ରେ ହଇଚଇ ହେଉଥିଲା। ପ୍ରକୃତିର କେତେକ ବିଚିତ୍ର ଦୃଶ୍ୟ ହଜିଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ସାମନାକୁ ଆସିଯାଇଛି। ଯେପରିକି-

ବହୁତ ଦିନରୁ ସମୁଦ୍ରର ଉପର ଲହରୀରେ ଡଲଫିନ୍ ଦେଖାଯାଉନଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ଥିଲା ପାଣିର ଟ୍ରାଫିକିଙ୍ଗ୍। ସମୁଦ୍ରରେ ଜାହାଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଳ ବିମାନ ଯୋଗୁଁ ମାଛ,ଡଲଫିନ୍ ଏବଂ ପାଣିର ଜୀବଙ୍କୁ ହାନି ପହଞ୍ଚୁଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେବେଠୁ ଲୋକେ ସୋସିଆଲ ଡିସଟାନ୍ସିଂରେ ଅଛନ୍ତି ଆରବ ସାଗରରେ ଡଲଫିନଙ୍କୁ ସ୍ପଟ୍ କରାଯାଉଛି।

ଓଡ଼ିଶା ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଏକାଠି ୮ଲକ୍ଷ ଜୀବ ବାହାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଜାବର ଜଳନ୍ଧରରୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧୌଲାଧାର ପର୍ବତ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାଣି ସନ୍ଧାନରେ ଡୋଙ୍ଗରଓ୍ବାଡ଼ି ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୟୁର ଖଗ୍ରେଟ୍ ପାରସି କଲୋନୀର ଶାନ୍ତ ଗଳିରେ ମଜାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ନାଚୁଥିବା ଦେଖି ଲୋକଙ୍କ ମନ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

   Related Posts