Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ସମ୍ମାନ ଫେରାଇବେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ

30/06/2018 at 7:46 AM

ଦିନେ ପ୍ରକୃତି ବନ୍ଧୁ ଭାବେ ଯେଉଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା, ସେଇ ଜଙ୍ଗଲବିଭାଗର ଅପାରଗତାକୁ ଦାୟୀ କରି ଏବେ ସମ୍ମାନ ଫେରାଇବାକୁ ବାହାରିଛନ୍ତି ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ତଥା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ନରୋତ୍ତମ ଦାସ । ୪୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଯେଉଁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସିଥିଲେ, ପ୍ରଶାସନର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ସେଇ ଜଙ୍ଗଲ ଏବେ ନଷ୍ଟଭ୍ରଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାକୁ ଆଉ ସହ୍ୟ କରପାରୁନାହାନ୍ତି ଏହି ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ଜଣକ ।
ଉଦଳା ବ୍ଲକ ନାବରା ଗାଁର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ନରୋତ୍ତମ ଦାସ । ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ନାବରା ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ । ଜଙ୍ଗଲ ରକ୍ଷା ତଥା ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟ ରୋକିବା ସହ ଅବାଧ ଗଛ କଟାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ କମିଟି ଗଠନ କରିବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତି ବନ୍ଧୁର ସମ୍ମାନ ମିଳିଥିଲା । 1996-97 ଓ 2004-05 ମସିହାରେ ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ, ସାମାଜିକ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୧୨ଟି ସଂଗଠନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତି ବନ୍ଧୁର ସମ୍ମାନ ସହ ପୁରସ୍କୃତ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ଏଇ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ଜଣକ ଏବେ ଫେରାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ୪୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଯେଉଁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସିଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏଭଳି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଇ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଏବେ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ବନ ବିଭାଗ । କିଛି ଠିକାଦାର ଓ ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଅବାଧରେ ଗଛ କାଟି ଜଙ୍ଗଲ ପଦା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ନରୋତ୍ତମ ।
ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରି ନିଜର ବଡ଼ ପଣ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହିଁଥିବା ବନ ବିଭାଗର ଅସଲ ଚେହେରା ଏବେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଏମିତିରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦାୟିତ୍ବ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇପାରୁନାହାନ୍ତି, ରକ୍ଷକ ହୋଇ ଭକ୍ଷକ ସାଜିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ମାନର ଏହି ମାନପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟ ବା କ’ଣ ? ଯାହାକୁ ଠିକ୍ ବୁଝିପାରିଛନ୍ତି ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ନରୋତ୍ତମ ଦାସ ।

   Related Posts