Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଉଦଯାପିତ ହେଲା ନ୍ୟାସନାଲ ଟାଇପୋଡୋଣ୍ଟ

5/09/2019 at 6:13 PM

 ଭୁବନେଶ୍ବର ୫।୯- ଉଦଯାପିତ  ହେଲା  ନ୍ୟାସନାଲ ଟାଇପୋଡୋଣ୍ଟ  କର୍ମଶାଳା।  ଭୁବନେଶ୍ବର  ସମ  ହସପିଟାଲ ଡେଣ୍ଟାଲ ବିଭାଗରେ ଏହି ତିନିଦିନିଆ ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ   ହୋଇଥିଲା । କର୍ମଶାଳାରେ   ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ   ବିଶେଷଜ୍ଞ  ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ   ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଡେଣ୍ଟାଲ   ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ବର ସମ  ହସପିଟାଲରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅରଥୋଡେଣ୍ଟିକ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଆୟାଜିତ  ତିନି ଦିନିଆ     ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକ କର୍ମଶାଳାରେ  ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସାର  ନୂତନ  ଜ୍ଞାନ​କୌଶଳ ନେଇ   ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା  ଦନ୍ତ  ବିଶେଷଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଜାତୀୟ ସମନିତ୍ବ ଟାଇପୋଡୋଣ୍ଟ କର୍ମଶାଳାରେ ରେ ୮ ଟି  ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ୍ ସରକାରୀ ଓ  ବେସରକାରୀ ଡେଣ୍ଟାଲ ମେଡିକାଲରେ  ଡେଣ୍ଟାଲ  ସ୍ନାତକୋତର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯୋଗ ​‌ଦେଇଥିଲେ ।  ହରିଆନା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,  ଛତିଶଗଡ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ,  ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ ଭଳି ରାଜ୍ୟର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।  କେବଳ ଥିଓରି   ନୁହେଁ କିଭଳି ପ୍ରାକଟିକାଲ କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ ​ସେ ନେଇ  ଲାଇଭ ଡେମୋ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା  ଦ୍ବାରା ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ଓ   ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

    ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ମାନେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ  ଲାଇଭ ଡେମୋ ଦେଖାଇଥିଲେ ।    ଦନ୍ତ  ଚିକିତ୍ସା , ମୁଖ ଗହ୍ବର,   ଡେଣ୍ଟାଲ କ୍ଲିପିଙ୍ଗ  ଟେକନୋଲୋଜି ନେଇ  ବୈଷୟିକ  ଜ୍ଞନ କୈଶଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।  ଦନ୍ତ ଚିକତ୍ସାର   ଲିଙ୍ଗୁଆଲ,  ବିଗିଜ୍, ଏମବିଟି, ରାଥ, ବେସିକ ଏଡଜ   ଓ୍ବାଇଜ, ସେଗମେଣ୍ଟାଲ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଭଳି  ଚିକତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ବିଭିନ୍ନ୍ ଦିଗ  ନେଇ  ପରାମର୍ଶ  ଦଆଯାଇଥିଲା।

   ଦିନକୁ ଦିନ   ଦନ୍ତରୋଗ  ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।  ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା  ସହ   ଉତ୍ତମ  ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀ  ଆପଣାଇ ପାରିଲେ   ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ମଳିବା ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

   Related Posts