Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗରକୁ ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ମହାସାଗର ଚିହ୍ନଟ କଲେ ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫି କାର୍ଟୋଗ୍ରାଫର

9/06/2021 at 9:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୬: ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫି କାର୍ଟୋଗ୍ରାଫର (ମାନଚିତ୍ରକର)ମାନେ ଏବେ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗରକୁ ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ମହାସାଗର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଜୁନ ୮ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଓସନ ଡେ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫ ସୋସାଇଟି ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରକୁ ମହାସାଗର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୧୯୧୫ ମସିହାରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫି ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହିକ୍ରମରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ, ପ୍ରଶାନ୍ତ, ଭାରତ ଓ ଆର୍କଟିକ୍‌ ସାଗର ଆଦି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଉପକୂଳରୁ ୬୦ ଡିଗ୍ରି ଦକ୍ଷିଣରେ ଅକ୍ଷ୍ୟାଂସ ରେଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପ୍ତ ଜଳ ରାଶିକୁ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗର ଭାବେ ଆମେରିକୀୟ ଭୌଗଳିକ ନାମ ପରିଷଦ (ୟୁଏସ ବୋର୍ଡ ଅନ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ ନେମ୍‌ସ) ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି।  ଯିଏ କେହିବି ସେଠାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି ଏଠାରେ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କଲାଭଳି କଣ ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଉତ୍ସୁକ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ। ତେବେ ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ସହମତ ହେବେ ଯେ ନିଳ ଗ୍ଲାସିୟର, ଶୀତଳ ପବନ ଓ ଡରାଇବା ଭଳି ପାହାଡ ସବୁ  ବିଶ୍ୱର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନଠାରୁ ଅଧିକ ମନୋରମ ପରିଦୃଶ୍ୟ ଏହିଠାରେ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଯେପରି ଅନ୍ୟ ସାଗରମାନଙ୍କୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ନାମିତ କରାଯାଇଛି ଏହି ମହାସାଗରକୁ ସେପରି ନାମିତ କରାଯିବନି ବୋଲି ନ୍ୟାସନାଲ ଜିଓଗ୍ରାଫି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ମହାସାଗରକୁ ଏହାର ସ୍ରୋତର ନାମାନୁସାରେ ନାମିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ବେଳେ ସେହି ଅନୁସାରେ ଏହାର ନାମ ଦକ୍ଷିଣ ମହାସାଗର ହୋଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts