Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ବି ଏବେ ସ୍କାନରରେ, ଦେବେ କ୍ଲାଏଣ୍ଟଙ୍କ ତାଲିକା ଆଉ ଫି’ର ହିସାବ

14/12/2019 at 2:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୧୨: ଅଡିଟ ଫାର୍ମଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ନଜର । ଏକ ଅଣପାରମ୍ପିରକ ପଦକ୍ଷେପ କ୍ରମରେ ଜାତୀୟ ଅଡିଟ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ନ୍ୟାସନାଲ ଫାଇନାନସିଆଲ ରିପୋର୍ଟିଂ ଅଥରିଟି ବା NFRA ଦେଶର ଖ୍ୟାତି ସଂପନ୍ନ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ଗୁଡିକୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟୀକ  ତଥ୍ୟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି । ଦେସର ଟପ୍ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ମାନଙ୍କ ସଂପର୍କୀତ ସବିଶେଷ, ତଥ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନେ ଦେଉଥିବା ଫି ସଂପର୍କରେ NFRA କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ । ଏଥିରେ ଅଡିଟ ପ୍ରକିୟାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦେବେ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ  ।

NFRA  ହେଉଛି କର୍ପୋରେଟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧିନସ୍ଥ  ଏବଂ ତାହା ଜାତୀୟ ଅଡିଟ ନିୟନ୍ତ୍ରକ । ଏବେ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭିନ୍ନ ଅଡିଟ ଫାର୍ମଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଦେସର ସବୁ ବଡ କମ୍ପାନୀ ମାନେ ଆସିଯିବେ .ସେମାନଙ୍କ ଅଡିଟ ସଂପର୍କୀତ ତଥ୍ୟ  କର୍ପୋରଟ ବ୍ୟାପାର ପାଖକୁ ଯିବ । NFRA  ମାଗିଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ପାଳନ କଲେ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ଗୁଡିକୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସହ କିଛି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନକରିବାକୁ ହେବ । ହୁଏତ ସେଥିପାଇଁ କିଛି ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ସମୟ ନେଇପାରନ୍ତି ।ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ଗୁଡିକୁ ପଠାଯାଇଥିବା  ତଥ୍ୟ ତାଲିକା  ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରୁ  ଆଗକୁ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ ଏବଂ ଅଡିଟର ମାନଙ୍କ ଲାଗି NFRA  କିଛି କଠୋର ନିୟମ ଆଣିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଚାର୍ଟାଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆଙ୍କ ଠାରୁ ଅଡିଟର ମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କ୍ଷମତା ହାତକୁ ନେଇଥିବା NFRA ଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପରୁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ସଂପର୍କରେ କର୍ପୋରେଟ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ସମ୍ଭାବନା ବେଶି । ଦେଶର ପ୍ରମୂଖ ଅଡିଟ ଫାର୍ମ  KPMG, EY, PWC , BDO, BSR & CO, ଡେଲୋଟି, ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଥ୍ରଣ୍ଟନ  ଆଦି ବହୁ ପ୍ରମୂଖ ଏବଂ ବଡ ଅଡିଟ ଫାର୍ମଙ୍କୁ NFRA ର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯାଇଛି । କିଛି ଫାର୍ମ ଏନେଇ ଜବାବ ରଖିନଥିବା ବେଳେ , କିଛି ଫାର୍ମ ସହଯୋଗର ପ୍ରତିଶ୍ରତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts