Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ୨୮୬ ବସ୍ତା ପିଡିଏସ ଚାଉଳ ଜବତ, ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ: ୮୦ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସହ ୭ଟି ଆକ୍ଟିଭିଟି ସେଣ୍ଟରରେ ଭଳିକି ଭଳି ମଡେଲ ଓ ରୋବଟ, ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

27/12/2018 at 6:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୭|୧୨:  ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସରେ ୮୦ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସହ ୭ଟି ଆକ୍ଟିଭିଟି ସେଣ୍ଟର ରହିଛି । କେଉଁଠି ରୋବଟିକ୍ ସାଇନ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପିଲା ଜାଣୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଠ ପଢାକୁ କିଭଳି ସହଜ କରିହେବ ସେ ନେଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଉଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ।

କେଉଁ ରୋବର୍ଟ ହାତରେ ଥାଳି କଇଁଚି ଧରି ଅତିଥିଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ତ କିଏ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରୁଛି । ଏହା ଛଡା ଇଏ ହେଉଛି ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସର ଆକ୍ଟିଭିଟି କର୍ଣ୍ଣରର ଦୃଶ୍ୟ । ହାଇଡ୍ରୋଲିକ ରୋବର୍ଟ, ସର୍ଭିସ ରୋବର୍ଟ,  ଡ୍ୟାନସିଙ୍ଗ ରୋବର୍ଟ,  ଟ୍ରଲି ଅପରେଟେଡ ରୋବର୍ଟ,  ଅଣ୍ଡର  ଓ୍ବାଟର ରୋବର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି ।

ରୋବର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ କିଭଳି କାମ କରିବା ପାରିବା ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟୁଛି ଏହି ଷ୍ଟଲ । ଏହିସବୁ ରୋବର୍ଟକୁ ଦେଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବେଶ୍ ଖୁସି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏଠାରେ ଅଧିକ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଠ ପଢାକୁ କିଭଳି ସହଜ କରିହେବ ସେ ନେଇ ଏଠି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି ଆଇଆଇଟି ପ୍ରଫେସର । ଗାନ୍ଧିନଗର କ୍ରିଏଟିଭ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ବିଭାଗ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ମନିସ ଜୈନ କ୍ରିଏଟିଭ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କହୁଛନ୍ତି ।  ଜେନେରେଟର, ମୋଟର, କାଲକୁଲେଟର, ସାଇନ ୱାଲ, କାର ପଜଲ, ହେକ୍ସା ମିନୋ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ସେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବି ଖୁବ ଆଗ୍ରହର ସେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ୧୦ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସର ୮ଶହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ।  

   Related Posts