Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଅଲଗା କିଣି ପାରିବେନି ଭାକ୍ସିନ୍, ବିତରଣ ଲାଗି ଦେଶରେ ହେବ ପାରଦର୍ଶୀ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା

12/08/2020 at 9:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୮: ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଋଷିଆରୁ ଭାକ୍ସିନ କ୍ରୟ ଓ ଦେଶରେ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ବୁଧବାର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟିଭ ଭାକ୍ସିନ ଗ୍ରୁପ (ଏନଏଭିଜି)ଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକରେ କୌଣସି ରାଜ୍ୟକୁ ଅଲଗା ନିଜର ଭାକ୍ସିନ କ୍ରୟ କରିବା ଲାଗି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବନି ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶରେ ଭାକ୍ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ବିତରଣ ଲାଗି ପାରଦର୍ଶୀ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡା.ବି.କେ.ପଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଋଷିୟ କରୋନା ଭେକ୍ସିନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ପାଣ୍ଠିପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ରସିୟାନ ଡାଇରେକ୍ଟ ଇନଭଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ତାଙ୍କ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାକ୍ସିନର ଉତ୍ପାଦନ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ହେବ। ଭାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଭାରତ ସମେତ ସାଉଦୀ ଆରବ, ବ୍ରାଜିଲ ଓ  ଫିଲପାଇନ୍ସ ଆଦି ଅନେକ ଦେଶରେ ହେବ।

କୋଭିଡ-୧୯ ଜାତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଭାକ୍ସିନ ସମୂହର ପ୍ରଥମ ବୈଠକରେ ଟିକାକରଣର ନୈତିକ ଦିଗଗୁଡିକ ପ୍ରତି ବିଚାର କରାଯାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଯେପରି ଦେଶର ପ୍ରତିଟି ନାଗରିକକୁ କୋଭିଡ ଭାକ୍ସିନ ମିଳିପାରିବ ସେନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମେତ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତା ଓ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

   Related Posts