Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅଦ୍ଭୁତ ଶଦ୍ଦକୁ ରେକର୍ଡ କଲା ନାସାର ଇନସାଇଟ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର

2/10/2019 at 10:51 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ – ମଙ୍ଗଳଗ୍ରହକୁ ଆମେରିକାର ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ନାସା ଇନସାଇଟ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପଠାଇଛି। ଏହା ସେଠାରେ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଇନ୍‌ସାଇଟ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମଙ୍ଗଳଗ୍ରହରେ ସଫଳତାର ସହ ଅନେକ ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଇସାଇଟ୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରେ ଲାଗିଥିବା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅନକେ ଅଦ୍ଭୁତ ଶଦ୍ଦକୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି ।
ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଏବେ ପାଣି , ବରଫ ଓ ଏହାର ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା ହୋଇଛି । ଏବେ ନାସା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଦ୍ଭୁତ ଶଦ୍ଦ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା କରୁଛି ।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଦ୍ଭୁତ ଶଦ୍ଦ ମିଳିଛି । ଏବେ ନାସାର ପ୍ରପୋଲେସନ୍‌ ଲାବୋଟେରୀରେ ଏହି ଶଦ୍ଦ ଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଶଦ୍ଦର ଅଲଗା ଅଲଗା ଅର୍ଥ ବାହାରିଛି । ଏଥିରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅନୁଭୂତ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପନ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଉଛି ।

କେତେ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାକୁ ମାର୍ସକ୍ୱାକ ବା ମଙ୍ଗଳରେ ହୋଇଥିବା ଭୂମିକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଶଦ୍ଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ମଙ୍ଗଳଗ୍ରହ ଅଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳି ପାରିବ ।


ଏହି ଶଦ୍ଦ ସବୁର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଗଲେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସରଞ୍ଚନା ବିଷୟରେ ଜଣା ପଡିବ । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ନା ଭୂମି ତଳେ ଅଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଂଶର ଗଠନ ଯୋଗୁଁ ଏପରି ହେଉଛି ତାହା ଜଣା ପଡିବ ।

   Related Posts