Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ନାସାକୁ ମିଳିଲା ଚନ୍ଦ୍ରର ଏପରି ଗୋଲାପୀ ନକ୍ସା, କ’ଣ ପୂରା ହେବ କି ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଘର କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ?

24/04/2020 at 10:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୪: ନାସା ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମନୁଷ୍ୟମାନେ ରହିବା ପାଇଁ ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ନାସା ଏକାକୀ କାମ କରୁଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକୀୟ ଜିଓଲୋଜିକାଲ୍ ସର୍ଭେ (USGS) କିମ୍ବା ସେଣ୍ଟର ଫର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନାସା ଏବଂ ଲୁନାର ପ୍ଲାନେଟରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସହଯୋଗରେ ଏକ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାନଚିତ୍ର ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଭୌଗୋଳିକ ମାନଚିତ୍ର ।

ଏହି ମାନଚିତ୍ରଟି ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚନ୍ଦ୍ର ମାଟିରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭୌଗୋଳିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ । ଏହି ମାନଚିତ୍ରର ନାମ ୟୁନିଫାଏଡ୍ ଜିଓଲୋଜିକାଲ୍ ମ୍ୟାପ୍ ଅଫି ଦି ମୁନ୍ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି କାମ ସେବେଠାରୁ ଚାଲିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ନିକଟରେ ପଠାଯାଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନକୁ ପଠାଇବା ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ।

ନାସା ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଏକ ବେସ୍ କ୍ୟାମ୍ପ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୬ ଆପୋଲୋ ଯାନର ଅନୁସନ୍ଧାନର ଆଞ୍ଚଳିକ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଉପଗ୍ରହ ମିଶନର ତଥ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏହି ସମନ୍ବିତ ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନାସା ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ଲାନେଟାରୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ସହଯୋଗରେ USGS ଦ୍ବାରା ଏହି ମାନଚିତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାନଚିତ୍ରଟି ରଙ୍ଗ ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ପରି ଦେଖାଯାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ନାସାର ବେସ୍ ଅଭିଯାନ ଶେଷ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ୬ ଆପୋଲୋ ମିଶନର ଆକଳନ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ନାସା ଚନ୍ଦ୍ର ଅର୍ବିଟର ତଥ୍ୟର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର କାଗୁୟା ଏବଂ ୨୦୦୭ ରୁ ୨୦୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ରଙ୍ଗୀନ ଭୌଗୋଳିକ ମାନଚିତ୍ରର ମାପ ହେଉଛି ୧: ୫,୦୦୦,୦୦୦ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉତ୍ସ ହେବ ।

ଏହି ମାନଚିତ୍ରରେ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ଯାହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ । ପ୍ରକୃତରେ, ମାନଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଗୋଲାପୀ ଦାଗଗୁଡିକ ୩.୫ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଘଟଣାଗୁଡିକର ସଙ୍କେତ ଅଟେ ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ସେହି ମୟରେ ଇମ୍ବ୍ରିଆନ୍ ପିରିୟଡ୍ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଅନେକଗୁଡିଏ କ୍ଷୁଦ୍ରଗ୍ରହ ଗ୍ରହ ପଡିଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ଅନେକ କ୍ରାଟର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯାହା ଆଜି ବି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ମାନଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏହି କ୍ରାଟରଗୁଡିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts