Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଶେଷ ହେଲା NASAଙ୍କ ‘ଆର୍ଟିମିସ୍’ ମୁନ୍ ମିସନ୍ ରକେଟର ଆସେମ୍ୱଲିଂ, ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଧାହେବ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡାଣ

13/06/2021 at 8:28 PM

ଲଣ୍ଡନ : ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଲାଗି ଆମେରିକୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସୀ ନାସା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ପେସ୍‌ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ (ଏସଏଲଏସ୍)ର ରକେଟ୍ ଆସେମ୍ବଲିଂ ସରିଛି। ଫ୍ଲୋରିଡାସ୍ଥିତ କେନେଡି ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଦୁଇଟି ଛୋଟ ରକେଟ ବୁଷ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ୬୫ ମିଟର ଦୀର୍ଘ କୋର ଷ୍ଟେଜ୍‌କୁ ତଳକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଯାହା ବଡ଼ କଥା ତାହା ହେଉଛି ରକେଟର  ପ୍ରମୁଖ ୩ ତତ୍ୱକୁ ଲଞ୍ଚ କନଫିଗୁରେସନରେ ଏକତ୍ର କରାଯାଇଛି।

ଆର୍ଟିମିସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏସଏଲଏସ୍‌ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦଶନ୍ଧୀରେ ମଣିଷ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାଆସିବା କରିବ। ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ବେଳକୁଏହାର ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବିନା ଚାଳକ ଦଳରେ ଆର୍ଟିମିସ୍-୧ ମିସନ୍‌ ଓରିୟନ ଯାତ୍ରା କରିବ। ତେବେ ୨୦୨୩ରେ ଆର୍ଟିମିସ୍‌-୨ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ମହାକାଶଚାରୀ ନେଇ ଯିବ।

ଆର୍ଟିମିସ୍‌ ଆସେମ୍ବଲ କରିବା ଲାଗି ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଓ ଶନିବାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ବଡବଡ କ୍ରେନ ଲଗାଇ ରକେଟର କୋର ଷ୍ଟେଜ୍‌କୁ ସିଧା ଛିଡା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ମୋବାଇଲ ଲଞ୍ଚରରେ ରକେଟ୍‌ ବୁଷ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମୋବାଇଲ ଲଞ୍ଚର ଶେଷରେ ରକେଟକୁ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ ନିକଟକୁ ନେଇଯିବ। ଏସଏଲଏସ୍‌ ଏକମାତ୍ର ରକେଟ୍ ଯାହା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଥରକରେ ମହାକାଶଚାରୀ ଓ ସପ୍ଲାଇ ନେଇ ଯିବା ସହ ପୁଣି ସଫଲତାର ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବ।

   Related Posts