Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ୟୁଏନରେ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ ମୋଦୀ : ୟୁଏନଏସସିରେ ଭାରତର ବିଜୟ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ସମ୍ବୋଧନ

17/07/2020 at 8:36 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭|୦୭: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ବା ୟୁଏନରେ ନିଜର ଅଭିଭାଷଣ ରଖିବେ । ସେ ଉପସ୍ଥିତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏହି ସମ୍ବୋଧନ ୟୁଏନର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତିର ପୂର୍ବଦିନ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ହେବ । ୟୁଏନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହେବା ପରେ ଏହା ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସମ୍ବୋଧନ ହେବ । ତେବେ ଏହା ଭର୍ଚୁଆଲ ହେବ ।

ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ସାମାଜିକ ପରିଷଦର ଏକ ବାର୍ଷିକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ ହେବ । ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ରୁ ୧୧ଟା ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ୟୁଏନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏଥିରେ ୟୁଏନ ମହାସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରେସ୍ ମଧ୍ୟ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୟୁଏନ ମହାସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ସେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଏକାଠି ହେବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭାରତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୟୁଏନର ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି । ଭାରତର ସପକ୍ଷରେ ୧୯୨ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮୪ଟି ଭୋଟ୍ ପଡିଥିଲା । ଭାରତ ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଶେଷ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଆମେରିକା, ୟୁକେ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଋଷ ଓ ଚୀନ ୟୁଏନର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ବେଳେ ୧୦ଜଣ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି । ଏହାମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଦେଶ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସଦସ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି ।

   Related Posts