Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ , ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ଏହାର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର

17/11/2019 at 9:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧୧ – ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସରନେମ୍ ସରସ୍ୱତୀ ହେବା ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଥୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଇଲ୍ ତଥ୍ୟ ।   ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନ ପରିସରରୁ ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ବାଦ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

 ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ପୀଠାଧୀଶ କଣ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ ନୁହଁନ୍ତି? ଏମିତି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର।  ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସରନେମ୍ ସରସ୍ୱତୀ ହେବାକୁ ନେଇ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମଠକୁ ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ପରିଚାଳନା ଏଣିକି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ହାତରେ । 

ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦର ସୂତ୍ରପାତ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।  ନରସିଂହ କହିଛନ୍ତି, ୧୯୯୫ରେ ସେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏବେର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ପୂର୍ବ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଇଚ୍ଛାପତ୍ର  ମୁତାବକ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ଦେବତୀର୍ଥ ସରନେମ୍ ରହିବ । ହେଲେ ତାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଜକୁ ଦେବତୀର୍ଥ ନୁହେଁ ବରଂ ସରସ୍ୱତୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।

– ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ନିଜର ଆୟବ୍ୟୟ ହିସାବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦାଖଲ କରିବା କଥ ।  କିନ୍ତୁ ନରସିଂହଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଇନ ବିଭାଗ କହିଛି, ଗଲା ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଗୋବର୍ଦ୍ଧନପୀଠ ଏହା ଦାଖଲ କରିନାହିଁ । ସରକାର କାହିଁକି ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ନରସିଂହ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନା ପୀଠ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରି ନାହିଁ

   Related Posts