Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ , ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ଏହାର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର

17/11/2019 at 9:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧୧ – ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସରନେମ୍ ସରସ୍ୱତୀ ହେବା ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଥୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଇଲ୍ ତଥ୍ୟ ।   ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନ ପରିସରରୁ ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ବାଦ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

 ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ପୀଠାଧୀଶ କଣ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ ନୁହଁନ୍ତି? ଏମିତି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର।  ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସରନେମ୍ ସରସ୍ୱତୀ ହେବାକୁ ନେଇ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ମଠକୁ ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ପରିଚାଳନା ଏଣିକି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ହାତରେ । 

ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦର ସୂତ୍ରପାତ କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।  ନରସିଂହ କହିଛନ୍ତି, ୧୯୯୫ରେ ସେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏବେର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ପୂର୍ବ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଇଚ୍ଛାପତ୍ର  ମୁତାବକ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ଦେବତୀର୍ଥ ସରନେମ୍ ରହିବ । ହେଲେ ତାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନିଜକୁ ଦେବତୀର୍ଥ ନୁହେଁ ବରଂ ସରସ୍ୱତୀ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି ।

– ଦେବୋତ୍ତର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ ନିଜର ଆୟବ୍ୟୟ ହିସାବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦାଖଲ କରିବା କଥ ।  କିନ୍ତୁ ନରସିଂହଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଇନ ବିଭାଗ କହିଛି, ଗଲା ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଗୋବର୍ଦ୍ଧନପୀଠ ଏହା ଦାଖଲ କରିନାହିଁ । ସରକାର କାହିଁକି ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ନରସିଂହ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନା ପୀଠ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରି ନାହିଁ

   Related Posts