Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : DRDO ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ହାତରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ, ଦୁବାଇ ଲୁଲୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏଜେନ୍ସିରୁ ଆସିଥିଲା ଟଙ୍କା
  • ||

ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଭୁଲର ଦଣ୍ଡ ଆଜି ବି ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏହି ୨ଗାଁର ଲୋକେ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

15/03/2019 at 3:29 PM

କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ଭାରତର ଦୁଇଟି ଗାଁର ଲୋକେ ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରାର ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏ ଦୁଇଟି ଗାଁ ହେଲା ନନ୍ଦଗାଁ ଓ ବରସାନା ଗାଁ । ପୌରାଣିକ ଭାବେ ଏ ଦୁଇ ଗାଁ ରାଧା ଓ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ଜଡିତ । ପରଂପରାଟି ହେଲା ଏହି ଦୁଇ ଗାଁର ଲୋକେ ପରସ୍ପରଙ୍କ ସହ ବୈବାହିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ।

ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଅଧା ରହିଥିବାରୁ, ଏହି ଦୁଇ ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଦୁଇ ଗାଁ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କ ହେଲେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଅସଫଳ ହେବ । ହେଲେ ଏହା ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ ପରଂପରାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆହୁରି ଅନେକ ବିଶ୍ବାସ, କାରଣ ଓ ଘଟଣା ଏହା ସହ ଜଡିତ ।

ବରସାନା ଗ୍ରାମବାସୀ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ନିଜ ଗାଁର ଜ୍ବାଇଁ ବୋଲି ଧରିନେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ନନ୍ଦ ଗ୍ରାମର ଆଉ କେହି ବାରସାନାର ଜ୍ବାଇଁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଣା ଯୁକ୍ତି ରହିଆସିଛି । ଯାହାକୁ ଆଜି ବି ଲୋକେ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି । ସେହିଭଳି ରାଧା ନନ୍ଦ ଗାଁର ବୋହୂ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କ ବିସ୍ବାସ ଓ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଗର୍ବିତ । ସେହି କାରଣରୁ ବାରସାନା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଝିଅକୁ ନନ୍ଦ ଗାଁ ଲୋକେ ବୋହୂର ମାନ୍ୟତା ଦେଇ ରାଧାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତିନି ।

ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ କହିଲେ ରାଧା ଓ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀକୁ ଏ ଦୁଇଗ୍ରାମବାସୀ ଅକ୍ଷୂର୍ଣ୍ଣ ରଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିସ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ, ଏ ଦୁଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଯଦି ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବେ ତାହେଲେ ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମକାହାଣୀ ଫିକା ପଡିଯିବ ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ବାରାସନାର କିଛି ବୟସ୍କ ଲୋକ ନନ୍ଦ ଗାଁକୁ ରାଧାରାଣୀଙ୍କ ଶ୍ବଶୁର ଘର ବୋଲି ବିବେଚନା କରି ସେହି ଗାଁରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ବାରସାନାରୁ ନନ୍ଦଗାଁକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନନ୍ଦ ଗାଁ ଲୋକେ କେବେ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବିଗତ ୫ହଜାର ବର୍ଷ ହେଲା ଯଦିଓ ଏ ଦୁଇ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବେ ବି ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ହୋଇ ନାହିଁ ତେବେ ଏ ଦୁଇ ଗାଁର ଯୁବବର୍ଗ ପରସ୍ପର ଗାଁକୁ ନିଜ ଶ୍ବଶୁରାଳୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ସେହି ଅନୁସାରେ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ।  

   Related Posts