Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ନାଲକୋ ଓ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କପର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ବିକ୍ରି ଯୋଜନା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର, କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହରକୁ ଅପେକ୍ଷା

8/12/2021 at 12:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୨: ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଆଲୁମିନିୟମ୍ କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍ (ନାଲକୋ) ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କପର ଲିମିଟେଡ୍ (HCL) ର ରଣନୈତିକ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଆଶା । ଧାତୁ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଦ୍ରବ୍ୟର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଚାହିଦା ଉଠାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ଯୋଗଯୋଗ ଚାଲିଛି । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଯୋଜନାଗୁଡିକୁ ଚୂଡାନ୍ତ କରାଯିବ ।

ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ ସମେତ ସମସ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ । ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ କିଛି ଅଂଶଧନ ବଜାୟ ରଖିପାରେ । ସରକାର ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କପରରେ ୬୬.୧୪ % ଏବଂ ଜାତୀୟ ଆଲୁମିନିୟମରେ ୫୧.୨୮% ରଖିଛନ୍ତି ।

ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧୬,୫୮୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା NALCO ସୋମବାର ଦିନ NSE ରେ ୯୦.୪୫ ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ୫୨ ସପ୍ତାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ୩୭.୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଯଦିଓ ଏହା ଉଚସ୍ତର ୧୨୪.୭୫ ଟଙ୍କା । ଭାରତର ତମ୍ବା ୧୧୪.୧୫ ଟଙ୍କାରେ ବଜାର କ୍ୟାପ୍ ସହିତ ୧୧,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୧୯୬.୯୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୫୨ ସପ୍ତାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ୪୨.୨୫ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ।

ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ବେଦାନ୍ତ ଗ୍ରୁପ୍ ସମେତ ଅନେକ ନିବେଶକ ଏଥିରେ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି । ଭାରତ କପରରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ରଖୁଛି । ବିଶ୍ୱର ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଏବଂ ତମ୍ବା ମୂଲ୍ୟରେ କିଛି ସଂଶୋଧନ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଅଧିକ ଓଲଟା ଆଶା କରନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ୧୭ଟି ରଣନୀତିକ ବିକ୍ରୟ କାରବାର ଚାଲିଛି ।

ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ (ଇଣ୍ଡିଆ) ଲିମିଟେଡ୍, ବିଏମ୍ଏଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍, ଭରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ନମାଲିଗଡ ରିଫାଇନାରୀ ଲିମିଟେଡ୍ ବ୍ୟତୀତ), କଣ୍ଟେନର୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଇସ୍ପାଟ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିନିଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସଫଳ ବିଡର ଭାବରେ ଜଣାପଡିଥିଲା । ଯାହାକି ୧୯ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଉଦ୍ୟୋଗର ପ୍ରଥମ ଘରୋଇକରଣ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଦିଲ୍ଲୀର ନନ୍ଦଲ ଫାଇନାନ୍ସ ଏବଂ ଲିଜ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡକୁ ୨୧୦କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ (CEL) ର ରଣନୈତିକ ବିକ୍ରିକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts