Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ମରାଳ ମାଳିନୀ ନିଳାମ୍ବୁ ଚିଲିକାରେ ଏବେ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମେଳା: ବଢୁଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

14/11/2018 at 7:00 PM

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ୧୪|୧୧: ଶୀତଋତୁ ର ଆଗମନରେ ଚିଲିକା ବିହଙ୍ଗାରଣ୍ୟ ହୋଇଛି । କାହିଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ଚିଲିକା ବକ୍ଷକୁ ସୁଅ  ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି । କିଚିରି ମିଚିରି ଶବ୍ଧରେ ଚିଲିକା ବକ୍ଷ ପ୍ରଫୁଲିତ ହେଉଛି । ସତେ ଜେମିତି  ଚିଲିକାରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଆଗମନରେ ଚିଲିକା ହସି ଉଠୁଛି । ଚିଲିକାର ହସ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ  ଏହି ଋତୁରେ ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ଚିଲିକା ଏବେ ହାତଠାରି ଡାକୁଛି ତା ବକ୍ଷକୁ ପକ୍ଷୀ ଅଭାୟାରଣ୍ୟ ନଳବଣର ଦୃଶ୍ୟକୁ ଉପୋଭୋଗ କରିବା 

ଚିଲିକା ଏସିଆ ମହାଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍ତମ ଲୁଣା ହ୍ରଦ ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଆଦ୍ରଭୂମି ଭାବେ ପରିଚିତ । ଚିଲିକା  କେବଳ ତାର ନୀଳ ଜଳରାଶି ଓ  ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଗନ୍ତାଘର ପାଇଁ  ପର୍ଯ୍ୟଟକ , କବି ଓ ଭାବୁକ ତଥା ଦାର୍ଶନିକ ମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଠ କରିଥାଏ । ସେଥି ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଚିଲିକା ନାମ ବିଖ୍ୟାତ । ବୋଧ ହୁଏ  ଏତେ  ଅଧିକ ଜୈବ ବିବିଧତା କୌଣସି ହ୍ରଦରେ ଦେଖାଯାଉନଥିବାରୁ ଭରପୁର ଖାଦ୍ୟର ସମ୍ଭାରକୁ ଭୁଲ ନପାରି ଅନେକ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀ  ଶୀତଋତୁରେ ଚିଲିକା କୁ ଆଗମନ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଶୀତଋତୁ ରେ  ସ୍ଥାନୀୟ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ସହିତ  ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ କଳରବ ଧ୍ବନିରେ ହ୍ରଦ ମୁଖରିତ ହୋଇଥାଏ ।   

ଚିଲିକାକୁ ସୁଦୁର ସାଇବେରିଆ, ମଙ୍ଗୋଲିଆ , ଇରାନ  ପ୍ରଭୁତି ଦେଶରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରାର  ପକ୍ଷ ମାନଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି ବାର ହଡେଟ ,ଭରସିନ ଉଇଜନ,ଗଡୱାଲ , ନରଦନ ଶୋଭଲର ,କମନ କୁଡ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ପଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଲିଥାଏ । ଆଉ ପକ୍ଷୀ ଅଭ୍ୟାୟାରଣ୍ୟ ଚିଲିକାରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ କିଚିରି ମିଚିରି ଶବ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ଚିଲିକା  । ଚିଲିକାର ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖି ଉପୋଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ କାଇଁ କତେ ଦୁରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଚିଲିକାକୁ  ଶୁଅ ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି ।

 

ଚିଲିକାରେ ଲକ୍ଷାଧତ୍କ  ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନାଚଂଳ ତରଫରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗଡ,ରମ୍ଭା,ଚିଲିକା ନୂଆପଡା ର ଚିଲିକା କୁଳରେ ପକ୍ଷୀ ସୁରକ୍ଷା ସ୍କ୍ବାଡ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରମ୍ଭା ବନ୍ୟପ୍ରାଣି ବନାଚଂଳ ଅଧତ୍କାରୀ ନଗେନ ପଣ୍ଡା  । 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଚିକିକାରେ ଆଗକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts