Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନଖ କାମୁଡାରେ ବି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ଅଛି: ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

1/04/2020 at 4:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୪ : ଦୁନିଆର ବହୁ ଦେଶକୁ ମହାମାରୀ କରୋନା କବଳିତ କରିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୪୨ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ରେ ଇଟାଲୀ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଇଟାଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ତେବେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଭାରତ ସରକାର କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି, ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା  କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏ ସଂପର୍କରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତ କଣ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା | ପାଥୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନଖକୁ ଦାନ୍ତରେ କାମୁଡିବା ଦ୍ବାରା ଯେକୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ସହଜରେ ବିସ୍ତାର କରି ପାରେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଧିକାରୀମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବଂ ମୁହଁକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି |

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୟୁନିଭରସିଟିର ଲାଙ୍ଗୋନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସେଣ୍ଟରର ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପୂର୍ବୀ ପାରିଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନଖ କାମୁଡ଼ିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସମାନ । ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୀବାଣୁ,  ଏବଂ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ନଖ ମଧ୍ୟରେ ସହଜରେ ଫସିଯାଆନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ କେହି ଦାନ୍ତରେ ନଖ ବାରମ୍ବାର କାମୁଡୁଥାଏ, ତେବେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଶରୀରରେ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପାରିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଖକୁ ଛୋଟ ରଖିବା ସର୍ବଦା ଭଲ କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ରହିଥାଏ | ପୂର୍ବୀ ପାରିଖ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣମାନେ ହାତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଧୋଉନାହାନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ସାନିଟାଇଜର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି। ତାହେଲେ ହାତରୁ ଜୀବାଣୁ ବାହାରକୁ ଆସିବ ନାହିଁ ଏବଂ ତାପରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ହାତରେ ମୁହଁ, ନାକ ଏବଂ ଆଖିକୁ ଛୁଇଁବେ ସେହି ସମସ୍ତ ଜୀବାଣୁ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଏବଂ ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି |

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାଟିବା ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଯେତେ ପରିଷ୍କାର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି| ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନଖକୁ ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ସେଥିପାଇଁ ନଖକୁ ଛୋଟ ରଖିବା ବହୁତ ଭଲ | ନଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ପାଟି ଦେଇ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଅନେକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାମୁଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ |

ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାଟିବା ଅର୍ଥାତ ଜାଣିଶୁଣି ରୋଗକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାମୁଡ଼ନ୍ତି ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଅନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ଇଟିଙ୍ଗ ଡିଜଅର୍ଡର ରହିଛି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାନ୍ତରେ ନଖ କାମୁଡିଥାନ୍ତି | UnTouch ନାମକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ନିଜେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଲଞ୍ଚ କରିଛି, ଯାହା ଏହିସବୁ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ବିଶେଷ ପାରଦର୍ଶୀ ଅଟେ | UnTouch ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗେଶ୍ଚର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ନଖ କାମୁଡ଼ିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ସେହିଭଳି ସେଟ୍ କରିପାରିବେ | ଆପଣଙ୍କୁ ସେଟିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଏକ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦାନ୍ତରୁ ନଖ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଆପଣଙ୍କୁ କମ୍ପନ ମାଧ୍ୟମରେ ସତର୍କ କରିବ |

   Related Posts