Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : DRDO ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ମାମଲାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ହାତରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ, ଦୁବାଇ ଲୁଲୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏଜେନ୍ସିରୁ ଆସିଥିଲା ଟଙ୍କା
  • ||

ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନାଇଜେରିଆ ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ୧୦ ମୃତ, ଦେଶରେ ଶୋକ

22/05/2021 at 7:46 PM

ଆବୁଜା ୨୨।୫: ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନାଇଜେରିଆ ସେନାମୁଖ୍ୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଇବ୍ରାହୀମ ଅତାହିରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁ ଉତ୍ତର ନାଇଜେରିଆର କାଡୁନା ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବିମାନଟି ଜରୁରି ଅବତରଣ କାଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ବିମାନରେ ଅତାହିରୁଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୧୦ ସୈନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଶୁକ୍ରବାର ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ନାଇଜେରିଆ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଟ୍ୱିଟ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଚିଫ୍‌ ଅଫ ଆର୍ମି ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାର ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଜାରି ବୋକୋ ହରାମ ଆତଙ୍କବାଦର ମୁକାବିଲା ଲାଗି  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ବୁହାରୀ ଗତ ଜାନୁୟାରୀରେ ପୂର୍ବତନ ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇ ଇବ୍ରାହୀମ ଅତାହିରୁଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ।

ବୁହାରୀ ନିଜେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସେନା ଜେନେରାଲ। ତେବେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ନେଇ ବୁହାରୀ ସରକାର ସହଯୋଗୀ ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ର ସରବ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ସେନାମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥଲେ। ତେବେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଅହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା ସରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ଆମଲାଗି ଏକ ଦାରୁଣ ଧକ୍କା ବୋଲିରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୁହାରୀ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି। ମୃତ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ ହିରୋ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି।   

ସେହିପରି ନାଇଜେରିଆରେ ଆମେରିକୀୟ କୁଟନୈତିକ ମିସନ ଅତାହିରୁଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ ଦେଶ ଲାଗି ଅପୁରଣୀୟ କ୍ଷତି ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହ ଶୋକ ପାଳନ କରୁଥିବା ସୂଚିତ କରିଛି। ନାଇଜେରିଆ ସେନା ଗତ ୨୦୦୯ ମସିହାରୁ ଦେଶରେ ବୋକୋ ହରାମର ମୁକାବିଲା କରିଆସୁଛି। ଏଥିଲାଗି ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ୨ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଅତାହିରୁ ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିବା ପରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ବୋକୋହରାମ ନେତା ଅବୁ ବକର ସେକାୟୁ ହୁଏତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି ନଚେତ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ଅନୁସାରେ ବର୍ଣ୍ଣୋ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ସମ୍ବାଇସା ଜଙ୍ଗଲରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ଧରାପଡିବା ଭୟରେ ନିଜେ ସେକାୟୁ ନିଜକୁ ଗୁଳି କରିଦେଇଥିଲା। ସେକାୟୁ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ପ୍ରଦେଶ ଇସ୍ଲାମିକ ଷ୍ଟେଟ (ଆଇଏସଡବ୍ଲୁଏପି)ର ନେତା ଥିବା ବେଳେ ତା ସଙ୍ଗଠନ ପ୍ରତି ଆଇଏସଆଇଏଲର ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।  

   Related Posts