Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : MDH ମସଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମପାଲ ଗୁଲାଟୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଗୋପ : ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ ପଶିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ହାଣିଲେ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମିଳିଲାନି ଜାମିନ୍, ନିଜ ବେକ କାଟିଦେଲେ କଏଦୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଭାରତର ‘ନାଗ’ରେ ଭୟଭୀତ ହେବେ ଶତ୍ରୁ, ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟରେ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍‌ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

22/10/2020 at 10:47 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୧୦: ଭାରତ ଆଜି ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରନରୁ ନାଗ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ (ଟ୍ୟାଙ୍କ ବିଧ୍ବସ୍ତି) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳତା ଭାବେ ପୂରା ହୋଇଛି। ଏହି ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ବାରଡେହରେ ହୋଇଛି। ଡିଆରଡିଓ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ ଏହି ଦେଶୀ ମିଶାଇଲର ଅନ୍ତିମ ପରୀକ୍ଷଣ ଆଜି ସକାଳ ୦୬.୪୫ରେ ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟରେ ଏହାର ଫାଇନାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଶେଷ ହୋଇଛି।

 ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଟ୍ରାଏଲ ପରେ ମିଶାଇଲ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ତେବେ ନାଗ ଏକଦମ ଦେଶୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର। ନାଗ ମିଶାଇଲ ତୃତୀୟ ପିଢ଼ିର ଏକ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ ମିଶାଇଲ। ଯାହାର ଶୀର୍ଷ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି।

ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ କ୍ରମାଗତ ଏହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନାଗ ମିଶାଇଲର ଅନ୍ୟ ଟ୍ରାଏଲ ସରିଛି। ୨୦୧୭, ୨୦୧୮ ଓ ୨୦୧୯ରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନାଗ ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇସାରିଛି।

ଏହା ଶତ୍ରୁର ଟ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସୈନ୍ୟ ବାହନକୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଧୂଳିସାତ କରିଦିଏ। ଏହା ମିଡ଼ିୟମ ଓ ଛୋଟ ରେଞ୍ଜର ମିଶାଇଲ। ଯାହା ଫାଇଟର ଜେଟ୍, ଓ୍ବାର ସିପ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସଂଶାଧନ ସହ କାମ କରିଥାଏ। ଭାରତ ଏକ ମାସ ହେବ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ତରିକାରେ ଅଧା ଡର୍ଜନରୁ ଏଭଳି ଦେଶୀ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି।

   Related Posts