Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଆଖିବୁଜିଲେ ଫ୍ଲାଇଂ ଶିଖ୍ ତଥା କିମ୍ୱଦନ୍ତୀ ଧାବକ ମିଲଖା ସିଂହ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କର ପରଲୋକ
  • ||
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||

ଯଥେଷ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ଉନ୍ନତ ବଜାର ପାଇଁ ଏଫପିଓ ସହ ନାଫେଡର ସହବନ୍ଧନ

8/11/2020 at 11:02 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୮।୧୧: ନାଫେଡ୍ ଫାର୍ମର ପ୍ରଡ୍ୟୁସର୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେନ୍ସ ବା କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନର ସହାଭାଗିତାରେ ଓଡିଶାରେ ନିବେଶ କରିବା ନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ନାଫେଡର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଞ୍ଜିବ କୁମାର ଚଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୨୫ଟି ସ୍ଥାନରେ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ହେବ । କିପରି କୃଷକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ସେନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । କିପରି କୃଷକଙ୍କଠାରୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ଉତ୍ପାବ କିଣାଯାଇ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବ ସେନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓଡିଶା ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପାଇଲଟ୍ ବେସିସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ସେହିପରି ନାଫେଡର ଅତିରିକ୍ତ ଏମଡି ପଙ୍କଜ କୁମାର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୃଷକମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରରେ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢଙ୍ଗରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ସେନେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ । ଏହାସହ ଫସଲ ଅମଳ ପରେ କିପରି ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲକୁ ସୂଚାର ରୂପେ ରଖାଯିବ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ପୋକସ୍ ଦିଆଯିବ । ଏହାସହ ଅନଲାଇନରେ କିପରି କୃଷକମାନେ ବିନା ମଧ୍ୟସ୍ତିରେ ଫସଲ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ସେନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଲଖାଯାଇଛି । ଏନେଇ ଫେଡେରସନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆମ ଏଫପିଓ ଆଣ୍ଡ୍ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ ଓ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡିମଡ୍ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି ବା ସୋଆ ସହ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି ।

   Related Posts