Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା : ଚାଲିଗଲା ମା’, ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ପଛରୁ ଆସି ଝାମ୍ପି ନେଲେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ୪୫ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||

ନାବାର୍ଡ ରିପୋର୍ଟରେ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଲମ୍ବା ଅନିୟମିତତା ତାଲିକା : ଟପ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ସ୍ପୋନସର କରୁଛନ୍ତି ଫଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜର

26/06/2019 at 4:31 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬|୬: ଚାଷୀର ଖାତାକୁ ଧାନ ବିକ୍ରି ଟଙ୍କା ପଠାଏ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ । ଚାଷୀର ସ୍ୱାର୍ଥ ସହ ସିଧା ଜଡ଼ିତ ଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅନେକ ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ ଲାଗିଛି ନ୍ୟୁଜ୭ ହାତରେ । ନାବାର୍ଡର ଇନସ୍ପେକ୍ସନ ରିପୋର୍ଟରେ ରହିଛି ଏମିତି ଅନେକ ତଥ୍ୟ, ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କର ପରିଚାଳନା ଓ ପରିଚାଳକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ତିଆରି କରିଛି ସନ୍ଦେହ ।

ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ପଡ଼ି ରହିଛି । ବର୍ଷାରେ ଭଜୁଛି । ଯେତିକି ବି ଯାଉଛି, ତାହାର ଟଙ୍କା ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସମୟରେ ଆସୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଆଉ ଏତିକି ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସଭାପତି ଓ ପୂର୍ବତନ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବିଦେଶ ବୁଲା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ନ୍ୟୁଜ୭ ହାତରେ ଲାଗିଥିବା ନାବାର୍ଡର ଇନସ୍ପେକ୍ସନ ରିପୋର୍ଟରେ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅନେକ ଅନିୟମିତତା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ନାବାର୍ଡର ୨୦୧୮-୧୯ ରିପୋର୍ଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ପାକ୍ସ ସ୍ତରରେ ତ୍ରୁଟି, ଦୁର୍ବଳ ସଫ୍ଟୱେର ଓ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସେବା, ଏପରିକି ଖାତାର ଓପନିଂ-କ୍ଲୋଜିଂ ବାଲାନ୍ସରେ ତାଳମେଳ ନ ଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଚିତ୍ ସେବା ଦେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ । ହେଲେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସଭାପତି ଓ ତତ୍କାଳୀନ ଏମଡିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଖୋଦ୍ ଫଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସ୍ପୋନସରରେ ବିଦେଶ ବୁଲାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଏଥିରେ । ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂସ୍ଥା ଯିଏ ବ୍ୟାଙ୍କର ଫଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜର, କାହିଁକି ସଭାପତି ଓ ଏମଡିଙ୍କୁ ମୋଟା ଅର୍ଥରେ ବିଦେଶ ବୁଲାଇଲା, ଏଥିରେ କଣ ସ୍ୱାର୍ଥ ରହିଛି  ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

ଏପିରିକି ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାକୁ ଭୁଲ୍ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଉଥିବା ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଏହି ଇନସ୍ପେକ୍ସନ ରିପୋର୍ଟରେ । ସଭାପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ, ଭତ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚ ଭରଣା ଆରସିଏସର ବିନା ଅନୁମୋଦନରେ କରାଯାଉଥିବା ବି ଏହି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ସେପଟେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ସିବିଏସ ଭେଣ୍ଡରକୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଉଛି । ତେବେ ଏ ନେଇ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ସଭାପତି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପୂର୍ବତନ ଏମଡି ତୁଷାରିକାନ୍ତ ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିୂବାକୁ ଏଭଳି ମିଛ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି । ବିଭାଗକୁ ଏ ନେଇ ସେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟାରେ । ହେଲେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବାକୁ ଥିବା ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ଓ କାର୍ଯ୍ୟ କିଭଳି ତାହା ଏ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି । ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ନାବାର୍ଡର ଏଭଲି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ?

   Related Posts