Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଲାଖକୁ ମିଳିବ ନୂଆ ପରିଚୟ ; ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସଙ୍କୁ ସ୍ମୃତି ସନ୍ତକ ଭାବରେ ଦିଆଯିବ ଲାଖର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ

6/10/2018 at 11:45 AM

ନବରଙ୍ଗପୁର ୬|୧୦:  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଲାଖକୁ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ମିଳିବ ନୂତନ ପରିଚୟ । ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସଙ୍କୁ ସ୍ମୃତି ସନ୍ତକ ଭାବରେ ମିଳିବ ଲାଖର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ । ବିଶ୍ବ ଦେଖିବ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଖେଳାଯିବ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକି । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସ୍ । ଏମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଉପହାର ଦିଆଯାଇ ସ୍ବାଗତ କରାଯିବ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଲାଖ କଳାକୁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ମିଳିବ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ । ବାଉଁଶ ଓ ଲାଖରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ନବରଙ୍ଗପୁର ସହରରେ ସୀମିତ ଥିବା । ତେବେ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ଲାଖ କଳାକୁ ନୂଆ ପରିଚୟ ମିଳିବାକୁ ଥିବାବେଳେ କାରିଗରମାନେ ଏବେ ବ୍ୟସ୍ତ । ନବରଙ୍ଗପୁର ସଂଖାରି ସାହିର ଶିଳ୍ପୀ ପରିବାରର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ ।

ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ସହ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଳାପାଳ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନଙ୍କରେ ସାମିଲ କରିବା ସହିତ ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସହାୟତା ଦିଆଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ବାଧା ବିଘ୍ନ ସତ୍ତ୍ବେ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀ । ଏବେ ବିଶ୍ବ ଦରବାରର ସେମାନଙ୍କ ହାତର ନିଖୁଣ ଯାଦୁ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିଛି ।

   Related Posts