ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରୟାଲ୍ସ ବନାମ କିଙ୍ଗସ, ଜିତିଲେ ପ୍ଲେ-ଅଫରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • ଲାଲୁ ପରିବାରକୁ ଗୁଡ୍ ମର୍ଣ୍ଣିଂ କଲା ସିବିଆଇ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ୧୭ ଜାଗାରେ ଚଢଉ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ବଢିବ ତାତି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ୨୭ ମାସ ପରେ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ପହଁଚିଲେ ଶିବପାଲ ଯାଦବ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବୋମାମାଡ, ସହିଦନଗର ଥାନା ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ ସିଦ୍ଧୁ, ବର୍ଷେ ପାଇଁ ଯିବେ ଜେଲ୍ !
  • ||
  • ଆଜି ଜେଲରୁ ମୁକୁଳି ପାରନ୍ତି ଆଜମ ଖାନ, ଜେଲରେ ପହଁଚିଲା ଜାମିନ ଆଦେଶ
  • ||

ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଲାଖକୁ ମିଳିବ ନୂଆ ପରିଚୟ ; ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସଙ୍କୁ ସ୍ମୃତି ସନ୍ତକ ଭାବରେ ଦିଆଯିବ ଲାଖର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ

6/10/2018 at 11:45 AM

ନବରଙ୍ଗପୁର ୬|୧୦:  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଲାଖକୁ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ମିଳିବ ନୂତନ ପରିଚୟ । ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସଙ୍କୁ ସ୍ମୃତି ସନ୍ତକ ଭାବରେ ମିଳିବ ଲାଖର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ । ବିଶ୍ବ ଦେଖିବ ନବରଙ୍ଗପୁରର ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଖେଳାଯିବ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକି । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅଫିସିଆଲସ୍ । ଏମାନଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଉପହାର ଦିଆଯାଇ ସ୍ବାଗତ କରାଯିବ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଲାଖ କଳାକୁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ମିଳିବ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ । ବାଉଁଶ ଓ ଲାଖରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ନବରଙ୍ଗପୁର ସହରରେ ସୀମିତ ଥିବା । ତେବେ ବିଶ୍ବ କପ୍ ହକିରେ ଲାଖ କଳାକୁ ନୂଆ ପରିଚୟ ମିଳିବାକୁ ଥିବାବେଳେ କାରିଗରମାନେ ଏବେ ବ୍ୟସ୍ତ । ନବରଙ୍ଗପୁର ସଂଖାରି ସାହିର ଶିଳ୍ପୀ ପରିବାରର ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ ।

ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ସହ ନବରଙ୍ଗପୁର ଲାଖ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଳାପାଳ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନଙ୍କରେ ସାମିଲ କରିବା ସହିତ ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସହାୟତା ଦିଆଯିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ବାଧା ବିଘ୍ନ ସତ୍ତ୍ବେ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି ଲାଖ ଶିଳ୍ପୀ । ଏବେ ବିଶ୍ବ ଦରବାରର ସେମାନଙ୍କ ହାତର ନିଖୁଣ ଯାଦୁ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିଛି ।

   Related Posts