Thursday, December 13, 2018

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତର ଏପରି ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହାର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ବସନ୍ତି ଆଉ ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟରେ…ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଷ୍ଟେସନ ବାବଦରେ

ନବାପୁର;୭/୧୨- ଭାରତରେଅନେକ ବିସ୍ମିତ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆମେ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନ ହୋଇ ରହିପାରିବା ନାହିଁ । ସେମିତିଏକ ବିସ୍ମିତ ହେବା ଭଳି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ  ଆମ ଦେଶରେ ଅଛି। ଏହା ଏମିତି ଏକ ଷ୍ଟେସନ  , ଯେଉଁଠି  ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଆଉ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆହୁରି ମଜାଦାର କଥାହେଲା  ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେଥିବା ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ବେଂଚ ଅଛି ଯାହା ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବି ରହିଛି ।

ଏମିତିକି ଟ୍ରେନ  ଯଦି  ସେହିଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକେ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଅଧା ଗୁଜରାଟରେ ରହେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟିକେଟଘରଟି ଏମିତିଭାବରେଅଛି ଯାହା ଷ୍ଟେସନର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟରେ ବସିଥାନ୍ତି ଷ୍ଟେସନମାଷ୍ଟର । ଏହି ଷ୍ଟେସନଟି ଦୁଇରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କାରଣରୁ ୪ଟି ଭାଷାରେ ଆନାଉଁସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।ହିନ୍ଦି ଓ ଇଂରାଜୀରେ ସାଧାରଣତଃ ଆନାଉଁସ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଆଂଚଳିକ ଭାଷା ଗୁଜୁରାତି –ମରାଠିରେମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଷ୍ଟେସନର ସୂଚନା ଫଳକରେ୪ଟି ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ସେଇ ଷ୍ଟେସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏପଟ ରାଜ୍ୟ ଲୋକ ସେପଟକୁ ,ସେପଟ ରାଜ୍ୟଲୋକ ଏ ପଟକୁ ପଳେଇଆସିଲେ ମୋବାଇଲରେ ରୋମିଂ ଆସିଯାଇଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରସୀମାରେ ଥିବା ସେହି ନବାପୁର ଷ୍ଟେସନର ଲମ୍ବ ୮୦୦ମିଟର ଯାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩୦୦ମିଟର ରହିଥିବାବେଳେଗୁଜୁରାଟରେ ୫୦୦ମିଟର ଅଛି । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ପୋଲିସ ଥାନା ,କେଟେରିଙ୍ଗ ,ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ,ପାଣି ଟାଙ୍କି,ଓ୍ଵେଟିଙ୍ଗ ରୁମ ଗୁଜୁରାଟରେ ଅଛି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମଜାଦାର କଥାହେଲା ଗୁଜୁରାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗୁଟଖା ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦକରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଗୁଟଖା ବିକିବାବାଲା ଯଦି ଭୁଲରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମା ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଏ ତାକୁ ଆଇନଅନୁସାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ । ଠିକ ସେହିପରି ଗୁଜୁରାଟ ଭିତରକୁ ଯଦି ବି କେହି ଭୁଲରେ ମଦ ଧରିପଳେଇଆସେ ,ସେ ବି ଦଣ୍ଡିତ ହୁଏ ।

ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ୨୦୦ ଟ୍ରେନଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ୭୦ଟି ଟ୍ରେନ ଷ୍ଟପେଜ କରିଥାଏ । ବଡ଼କଥା ହେଲା ସ୍ଵଚ୍ଚ ଅଭିଯାନରେ ଅନେକଥରଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ପୁରସ୍କାର ବି ମିଳିଛି ।

741 Views

   You May Also Like