Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଫ୍ଟ ମାଗି ଯାଉଥିଲେ ଘରକୁ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମା’ପୁଅ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସଂକ୍ରମଣ
  • ||
  • ସ୍କୁଲ ଫି’ ଛାଡ଼ ମାମଲା: ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆଖି
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ଏଣିକି ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶବ ହେବ ସତ୍କାର
  • ||
  • ଲଦାଖ: ଡେମଚୋକ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ, ମିଳିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ
  • ||
  • ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର : ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ଲୋକ ଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇ ଶିଶୁ ସହ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମଦାହ ଉଦ୍ୟମ, ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ପୁଅ ଆସି ପଡୋଶୀଙ୍କୁ କହିଲା-ବାପା ଉଠୁନାହାନ୍ତି, ଦେଖିଲା ବେଳକୁ ଘରେ ପଡିଥିଲା ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୧୩ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୨୫-୨୫ ଏକର ଜମି ଆବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା
  • ||

ଭାରତର ଏପରି ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହାର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ବସନ୍ତି ଆଉ ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟରେ…ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଷ୍ଟେସନ ବାବଦରେ

7/12/2018 at 8:03 PM

ନବାପୁର;୭/୧୨- ଭାରତରେଅନେକ ବିସ୍ମିତ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆମେ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନ ହୋଇ ରହିପାରିବା ନାହିଁ । ସେମିତିଏକ ବିସ୍ମିତ ହେବା ଭଳି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ  ଆମ ଦେଶରେ ଅଛି। ଏହା ଏମିତି ଏକ ଷ୍ଟେସନ  , ଯେଉଁଠି  ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଆଉ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆହୁରି ମଜାଦାର କଥାହେଲା  ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେଥିବା ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ବେଂଚ ଅଛି ଯାହା ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବି ରହିଛି ।

ଏମିତିକି ଟ୍ରେନ  ଯଦି  ସେହିଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକେ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଅଧା ଗୁଜରାଟରେ ରହେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟିକେଟଘରଟି ଏମିତିଭାବରେଅଛି ଯାହା ଷ୍ଟେସନର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟରେ ବସିଥାନ୍ତି ଷ୍ଟେସନମାଷ୍ଟର । ଏହି ଷ୍ଟେସନଟି ଦୁଇରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କାରଣରୁ ୪ଟି ଭାଷାରେ ଆନାଉଁସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।ହିନ୍ଦି ଓ ଇଂରାଜୀରେ ସାଧାରଣତଃ ଆନାଉଁସ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଆଂଚଳିକ ଭାଷା ଗୁଜୁରାତି –ମରାଠିରେମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଷ୍ଟେସନର ସୂଚନା ଫଳକରେ୪ଟି ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ସେଇ ଷ୍ଟେସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏପଟ ରାଜ୍ୟ ଲୋକ ସେପଟକୁ ,ସେପଟ ରାଜ୍ୟଲୋକ ଏ ପଟକୁ ପଳେଇଆସିଲେ ମୋବାଇଲରେ ରୋମିଂ ଆସିଯାଇଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରସୀମାରେ ଥିବା ସେହି ନବାପୁର ଷ୍ଟେସନର ଲମ୍ବ ୮୦୦ମିଟର ଯାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩୦୦ମିଟର ରହିଥିବାବେଳେଗୁଜୁରାଟରେ ୫୦୦ମିଟର ଅଛି । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ପୋଲିସ ଥାନା ,କେଟେରିଙ୍ଗ ,ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ,ପାଣି ଟାଙ୍କି,ଓ୍ଵେଟିଙ୍ଗ ରୁମ ଗୁଜୁରାଟରେ ଅଛି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମଜାଦାର କଥାହେଲା ଗୁଜୁରାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗୁଟଖା ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦକରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଗୁଟଖା ବିକିବାବାଲା ଯଦି ଭୁଲରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମା ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଏ ତାକୁ ଆଇନଅନୁସାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ । ଠିକ ସେହିପରି ଗୁଜୁରାଟ ଭିତରକୁ ଯଦି ବି କେହି ଭୁଲରେ ମଦ ଧରିପଳେଇଆସେ ,ସେ ବି ଦଣ୍ଡିତ ହୁଏ ।

ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ୨୦୦ ଟ୍ରେନଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ୭୦ଟି ଟ୍ରେନ ଷ୍ଟପେଜ କରିଥାଏ । ବଡ଼କଥା ହେଲା ସ୍ଵଚ୍ଚ ଅଭିଯାନରେ ଅନେକଥରଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ପୁରସ୍କାର ବି ମିଳିଛି ।

   Related Posts