Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଭାରତର ଏପରି ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହାର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟର ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର ବସନ୍ତି ଆଉ ଗୋଟେ ରାଜ୍ୟରେ…ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଷ୍ଟେସନ ବାବଦରେ

7/12/2018 at 8:03 PM

ନବାପୁର;୭/୧୨- ଭାରତରେଅନେକ ବିସ୍ମିତ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆମେ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନ ହୋଇ ରହିପାରିବା ନାହିଁ । ସେମିତିଏକ ବିସ୍ମିତ ହେବା ଭଳି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ  ଆମ ଦେଶରେ ଅଛି। ଏହା ଏମିତି ଏକ ଷ୍ଟେସନ  , ଯେଉଁଠି  ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଆଉ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆହୁରି ମଜାଦାର କଥାହେଲା  ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେଥିବା ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ବେଂଚ ଅଛି ଯାହା ଅଧା ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବି ରହିଛି ।

ଏମିତିକି ଟ୍ରେନ  ଯଦି  ସେହିଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକେ ଅଧା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଅଧା ଗୁଜରାଟରେ ରହେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଟିକେଟଘରଟି ଏମିତିଭାବରେଅଛି ଯାହା ଷ୍ଟେସନର ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁଜୁରାଟରେ ବସିଥାନ୍ତି ଷ୍ଟେସନମାଷ୍ଟର । ଏହି ଷ୍ଟେସନଟି ଦୁଇରାଜ୍ୟରେ ଥିବା କାରଣରୁ ୪ଟି ଭାଷାରେ ଆନାଉଁସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।ହିନ୍ଦି ଓ ଇଂରାଜୀରେ ସାଧାରଣତଃ ଆନାଉଁସ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଆଂଚଳିକ ଭାଷା ଗୁଜୁରାତି –ମରାଠିରେମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଷ୍ଟେସନର ସୂଚନା ଫଳକରେ୪ଟି ଭାଷାରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ସେଇ ଷ୍ଟେସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏପଟ ରାଜ୍ୟ ଲୋକ ସେପଟକୁ ,ସେପଟ ରାଜ୍ୟଲୋକ ଏ ପଟକୁ ପଳେଇଆସିଲେ ମୋବାଇଲରେ ରୋମିଂ ଆସିଯାଇଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରସୀମାରେ ଥିବା ସେହି ନବାପୁର ଷ୍ଟେସନର ଲମ୍ବ ୮୦୦ମିଟର ଯାହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩୦୦ମିଟର ରହିଥିବାବେଳେଗୁଜୁରାଟରେ ୫୦୦ମିଟର ଅଛି । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ପୋଲିସ ଥାନା ,କେଟେରିଙ୍ଗ ,ଟିକେଟ କାଉଁଟର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ,ପାଣି ଟାଙ୍କି,ଓ୍ଵେଟିଙ୍ଗ ରୁମ ଗୁଜୁରାଟରେ ଅଛି ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମଜାଦାର କଥାହେଲା ଗୁଜୁରାଟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗୁଟଖା ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦକରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଗୁଟଖା ବିକିବାବାଲା ଯଦି ଭୁଲରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମା ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଏ ତାକୁ ଆଇନଅନୁସାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ । ଠିକ ସେହିପରି ଗୁଜୁରାଟ ଭିତରକୁ ଯଦି ବି କେହି ଭୁଲରେ ମଦ ଧରିପଳେଇଆସେ ,ସେ ବି ଦଣ୍ଡିତ ହୁଏ ।

ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ୨୦୦ ଟ୍ରେନଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ୭୦ଟି ଟ୍ରେନ ଷ୍ଟପେଜ କରିଥାଏ । ବଡ଼କଥା ହେଲା ସ୍ଵଚ୍ଚ ଅଭିଯାନରେ ଅନେକଥରଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ପୁରସ୍କାର ବି ମିଳିଛି ।

   Related Posts