Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ବଡ଼ଦାଣ୍ଡେ ସଜ ହେଲାଣି ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ : ରଥକୁ ଆସିବେ କାଳିଆ ଠାକୁର

2/07/2019 at 5:58 PM

ପୁରୀ ୨/୭: ନବଯୌବନ ଓ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ପରେ ଆଷାଢ଼ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଶ୍ରୀଜିଉମାନେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ବିଜେ କରିବେ । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଥ-ପଥ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲାଣି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ଧୂପ ପରେ ରଥଖଳାକୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ବିଜେ ହେବ । ଏହା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସିଂହଦ୍ବାରା ସାମ୍ନାକୁ ଟଣା ହେବେ ତିନି ରଥ । ସେପଟେ ରଥଯାତ୍ରା ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆଜି ପୁରୀ ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ପଡ଼ିଆରେ କରାଯାଇଛି ରଥଟଣା ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌ । ….

ବଡ଼ଦାଣ୍ଡେ ନନ୍ଦିଘୋଷ ସଜ ହେଲାଣି । ରଥକୁ ଆସିବେ କାଳିଆ ଠାକୁର । ଦରଶନ  ଦେବେ ପତିତଜନଙ୍କୁ । ମଝିରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଦିନ । ନବଯୌବନ ଓ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ ପରେ ଆଷାଢ଼ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଶ୍ରୀଜିଉମାନେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ବିଜେ କରିବେ । ଏଥି ପାଇଁ ରଥ-ପଥ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେଣି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ଧୂପ ପରେ ରଥଖଳାକୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ବିଜେ ହେବେ । ୩ରଥର ପୂଜାପଣ୍ଡା ସାମନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ବାରା ରଥରେ ଆଜ୍ଞାମାଳ ବିଜେ ପରେ ସିଂହଦ୍ବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ରଥଟଣା ।  ପୋଲିସ ବାହିନୀ ଓ ଭକ୍ତ ମିଶି ତିନି ରଥକୁ ସିଂହଦ୍ବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାଣି ନେବେ । ସେପଟେ ତିନି ରଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସରିଛି ।

ସେପଟେ ରଥଯାତ୍ରା ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆଜି ପୁରୀ ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ପଡ଼ିଆରେ କରାଯାଇଛି ରଥଟଣା ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ୍‌ । ରଥଯାତ୍ରା ଦିନ କିଭଳି ରଥ ଟଣାହେବ, କିଭଳି କର୍ଡ଼ନ କରାଯିବ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ ଓ ପୋଲିସ ବାହିନୀ କିଭଳି ନିଜ ନିଜ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବେ ସେ ନେଇ ବିଦ୍ଧିବଧ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଛି । ତିନୋଟି ଗାଡ଼ିକୁ ତିନି ରଥ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ସେଥିରେ ଲାଗିଥିବା ଦଉଡ଼ି ଧରି ଟାଣିଥିଲେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ପର୍ବରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବଲଓ୍ବନ୍ତ ସିଂ, ଏସପି ଉମାଶଙ୍କର ଦାଶଙ୍କ ସହ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।  କର୍ଡ଼ନ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା କର୍ଡ଼ନ ପରିଚାଳନା ଅଭ୍ୟାସ କରାଇଥିଲେ ।

ଏହି ମକ୍‌ ଡ୍ରିଲ୍‌;ରେ ରଥ, କର୍ଡ଼ନ ଓ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଓଏସ୍‌ଏପି ଯବାନ, ଓଡ଼ିଶା ସ୍ବିପ୍ଟ ଆକ୍ସନ ଫୋର୍ସ, ଏସଓଜି ଯବାନଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ବାହିନୀ ଓ ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ବିଶେଷ କରି ବର୍ଷା ସମୟରେ କିଭଳି ରଥଟଣା ହେବ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts