Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଭାଂଶ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନଦେଇ ଢୋକିଦେଲେ, ରାମଦେବଙ୍କ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ଜରିମାନା

17/03/2020 at 1:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୩:  ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ହାର ହ୍ରାସର ଲାଭ ନଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ଲିମିଟେଡ୍ (ଯୋଗ ଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ) କମ୍ପାନୀ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲଗାଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଏକ ଇଂରାଜୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଏସ୍‌ଟି ହ୍ରାସର ଲାଭ ଉଠାଇ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନଦେଇ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ଥିବା ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ଲିମିଟେଡ୍ ଉପରେ 75.08 କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଲାଭ ପ୍ରତିରୋଧକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ବା ନ୍ୟାସନାଲ ଆଣ୍ଟି-ପ୍ରଫିଟେରିଙ୍ଗ ଅଥରିଟି (NAA) ଏହି ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରିଛି।

 NAA କହିଛି ଯେ, ଟିକସ ହ୍ରାସର ଲାଭ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପହଞ୍ଚିନାହିଁ । ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜରିମାନାର ଏକ ଅନୁପାଳନ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ଅଫ୍ ଆଣ୍ଟି-ପ୍ରଫିଟେରିଙ୍ଗ (DGAP) କୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ପତଞ୍ଜଳି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟିକସ ହ୍ରାସର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରି ନାହିଁ। ତେଣୁ NAA ପତଞ୍ଜଳିଙ୍କୁ ଏକ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛି | ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଜିଏସ୍‌ଟି ହାର 28 ପ୍ରତିଶତରୁ 18 ପ୍ରତିଶତକୁ ଏବଂ ପରେ ନଭେମ୍ବର 2017 ରେ 18 ରୁ 12 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।  କିନ୍ତୁ ପତଞ୍ଜଳି ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଇ ନାହିଁ।

() ୱାଶିଂ ପାଉଡର ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ହାର ହ୍ରାସ ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ହାର ବୃଦ୍ଧି କଲା ଏବଂ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାର ଲାଭ ଦେଇନାହିଁ | ଏନଏଏ କହିଛି ଯେ ,ପତଞ୍ଜଲିଙ୍କୁ ଜରିମାନା ପରିମାଣ ସହିତ 18 ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍‌ଟି ରାଶି କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାହକ କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠିରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ପତଞ୍ଜଳି କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଜିଏସ୍‌ଟି ହାର ହେତୁ ପୂର୍ବ ସମୟ ତୁଳନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି ।  କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଖର୍ଚ୍ଚର କୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ NAA ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲା |

NAA କହିଛି ଯେ, ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଲାଭ ନକରିବାର କାରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ପତଞ୍ଜଳି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  NAA ଅନୁସନ୍ଧାନ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ।  କିନ୍ତୁ NAA ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି।

   Related Posts