Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା : ଅନେକ ପର୍ବତାରୋହୀ ପଜିଟଭ ଚିହ୍ନଟ

7/05/2021 at 11:32 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୭/୫ : ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଦୋହଲାଇଦେଇଛି ମହାମାରୀ । ଏପରିକି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖରକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାସିଛି କିଲର ଭାଇରସ । ନର୍ବୋଜିୟନ ପର୍ବାତୋରହିଙ୍କ ସହ ଭାଇରସ ପାହାଡରେ ଶେଷକୁ ଛୁଇଁଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ପୃଥିବୀର ସପ୍ତମ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର – ଧାଉଲାଗିରି – ଏଭରେଷ୍ଟର ୩୪୫ କିଲୋମିଟର ୨୧୪ ମାଇଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ପଶ୍ଚିମ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି ।

ଟୁର୍ ଅପରେଟର ସେଭେନ୍ ସମିଟ୍ ଟ୍ରେକ୍ ମିଙ୍ଗମା ଶେର୍ପାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ବତ୍ୟ, ଶିବିରରୁ ଅତି କମରେ ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ୧୨ ଜଣଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ପୋଲାଣ୍ଡର ପର୍ବତାରୋହୀ ପାଭେଲ ମାଇକେଲସ୍କିଙ୍କ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିବା ପରେ ଏଭରେଷ୍ଟର ବେସ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ୱାର୍ଲ୍ଡମିଟର ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିଶ୍ୱରେ ୧୫.୬ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମହାମାରୀ ୩ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି । ମହାମାରୀ ଚୀନ୍‌କୁ ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ପାଇଁ ଅନୁମତି ବାତିଲ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ପାର୍ବତ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଶିଖର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକରେ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା ।

୮୮୪୮.୮୬ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରେକର୍ଡ ୩୯୪ ମିଟର ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ନେପାଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଏହାର ଆୟର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଅନେକ ନେପାଳୀ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ପାଇଁ ଆରୋହଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷର ଋତୁ ପରେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ନେଇ ଏବେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ।

   Related Posts