Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଏନ-95 ମାସ୍କର ଦାମ୍ କେତେ ? କାହିଁକି ଲିଷ୍ଟ୍ ଜାରି ପରେ ଦୂରେଇ ଗଲେ ସରକାର, ରାଜ୍ୟ-କେନ୍ଦ୍ର କଥାରେ ଅମେଳ

23/07/2020 at 3:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩|୦୭: କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ସାଜିଥିବା ମାସ୍କର ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ମନଇଛା ଦର ନେଉଛନ୍ତି ଦୋକାନୀ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମାସ୍କ ଦରରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ତାଲିକାରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାସ୍କର ଦର ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନେଇ ଦାବି କରୁଥିବା ନ୍ୟାଶନାଲ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ପ୍ରାଇସିଂ ଅଥରିଟିର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ତାଳମେଳ ରହୁନାହିଁ ।

ଉପଭୋକ୍ତା ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ମାମଲାର ସଚିବ ଲୀନା ଲନ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେସ୍ ମାସ୍କ ଓ ହାଣ୍ଡ୍ ସାନିଟାଇଜର ଏବେ ଆବଶ୍ୟକ ଉତ୍ପାଦ ତାଲିକାରେ ନାହିଁ । କାରଣ ଏବେ ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ମାସ୍କ ଓ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଏନ ୯୫ ମାସ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠୁ ଦୋକାନୀ ୧୦୦ରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି । ସରକାର କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ସେହିପରି ଏନପିପିଏ କହିଛି ଯେ, ମାସ୍କର ଦାମ୍‌କୁ ୬୭ ପ୍ରତିଶତ କମ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏନପିପିଏ ଜୁନ ୨୬ରେ ମାସ୍କର ଯେଉଁ ସବୁ ଦାମ୍‌କୁ ସାର୍ବଜନୀନ କରିଥିବା ପ୍ରକୃତରେ ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ।

ମୁମ୍ବାଇରେ ଭେନସ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏନ ୯୫ ମାସ୍କର ଦାମ୍ ୧୨୫ ଟଙ୍କା ବୋଲି ସରକାର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ତାହା ଆମାଜନରେ ୩୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସେହିପରି ମ୍ୟାଗନମ୍ କମ୍ପାନୀର ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ୧୩୫ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୨୩୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ୬୫ ଟଙ୍କାର କିଛି ମାସ୍କକୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ।  ସବୁଠାରୁ ଚକିତ କଲା ଭଳି କଥା ହେଲା ଯେ, ଏନପିପିଏର ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଜାଲି ଏ ୯୫ ମାସ୍କ ତିଆରି କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

   Related Posts