Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||
  • ଥରିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ୪.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମହାଦେବ ଯଦି ଏମିତି କରିନଥାନ୍ତେ ତାହେଲେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କର ୫ ସ୍ୱାମୀ ନହେଁ, ହୋଇଥାନ୍ତେ ୧୪ ସ୍ବାମୀ

13/01/2019 at 1:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୧ : ମହାଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବିଶାଳ ଗ୍ରନ୍ଥ | ମହାଭାରତରେ ଏମିତି ଅନେକ ଘଟଣା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥାନ୍ତି | ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଯାହାକୁ ଅନେକ ଲୋକେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ :

ମହାଭାରତରେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଚିତ୍ର ଏବଂ ରୋମାଞ୍ଚକର | ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଅଗ୍ନିରୁ ହୋଇଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଗ୍ନି କନ୍ୟା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ | ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ୫ ଜଣ ସ୍ୱାମୀ ଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚାଳି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ୫ ଜଣ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କର ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ତେବେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ୫ ଜଣ ସ୍ୱାମୀ ହେବା ପଛରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ତପସ୍ୟା ରହିଛି | ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ତପସ୍ୟା ଫଳରେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ୫ଜଣ ସ୍ୱାମୀ ମିଳିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ତପସ୍ୟାର ଫଳ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ମିଳିଥାନ୍ତା ତାହେଲେ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କର ୧୪ଜଣ ସ୍ୱାମୀ ଥାନ୍ତେ |

ଭବିଷ୍ୟ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ ଦ୍ରୌପଦୀ ଜଣେ ଧର୍ମ ପରାୟଣ ମହିଳା ଥିଲେ | ସେ ବିଧବା ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ବିଧବା ହେବା ପରେ ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଦ୍ରୌପଦୀ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଘୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ | ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କ ତପସ୍ୟାରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ମହାଦେବ ତାଙ୍କୁ ବର ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ | ଦ୍ରୌପଦୀ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ବର ମାଗିଲେ ଯାହା ମହାଦେବଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିଦେଲା | ଦ୍ରୌପଦୀ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ସ୍ୱାମୀ ମାଗିଥିଲେ ଯାହାଙ୍କ ଭିତରେ ୧୪ଟି ଗୁଣ ରହିଥିବା |

ମହାଦେବ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଯେ, ସମସ୍ତ ୧୪ଟି ଗୁଣ ଜଣେ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଇବା ଅସମ୍ଭବ | ସେଥିପାଇଁ ସେ ୧୪ଟି ଗୁଣରୁ କିଛି କମ କରି ମାଗନ୍ତୁ | ଏହାପରେ ଦ୍ରୌପଦୀ ୧୪ ଗୁଣ ବଦଳରେ ୫ଗୁଣ ଥିବା ସ୍ୱାମୀ ମାଗିଥିଲେ | ସେହି ୫ଟି ଗୁଣ ହେଲା- ଧୈର୍ଯ୍ୟବାନ, ଧାର୍ମିକ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ମହାନ ଧନୁର୍ଦ୍ଧର ଏବଂ ରୂପବାନ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜନ୍ମରେ ସେ ଦ୍ରୌପଦୀ ଭାବେ ଜନ୍ମ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିବାହ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା | ଯଦି ମହାଦେବ ୧୪ଟି ଗୁଣ ସମ୍ପନ୍ନ ସ୍ବାମୀ ପାଇଁ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ବର ଦେଇଥାନ୍ତେ ତାହେଲେ ତାଙ୍ର ୫ ସ୍ବାମୀ ବଦଳରେ ୧୪ ସ୍ବାମୀ ହୋଇଥାନ୍ତେ ।

୫ଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ନେଇ ସେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କୁ ମନେ ପକେଇଦେଇଥିଲେ ଯେ, ଏହା ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର ତପସ୍ୟାର ଫଳ | ଯେଉଁ ବର ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ମାଗିଥିଲେ |

   Related Posts