Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ କରୋନା ! ଚୀନ୍ ସୀମାନ୍ତ ସହର ସିଲ୍

14/05/2020 at 12:09 PM

ପିୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ୧୪/୦୫ : ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନାନା ଦାବି ପରେ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦସ୍ତକ ଦେଲାଣି | ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା ରସୋନ ସହର ସୀମାକୁ ସିଲ୍ କରିଦିଆଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସରକାର ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ଏବେ ଯାଏଁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି | ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଲଗାତାର ଦାବି କରିଆସୁଛି ଯେ, କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ୍ ଉନଙ୍କ ସରକାର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଲୁଚାଉଛନ୍ତି |

ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ୟୋନହାପ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଲଗାତାର ତାଙ୍କ ଦେଶ କରୋନା ମୁକ୍ତ ଥିବା ଦାବି କରୁଛି | କିନ୍ତୁ ରସୋନ୍ ସୀମା ସିଲ୍ ହେବାପରେ ଏହି ଦାବି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି | ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ବ୍ୟବସାୟର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ରସୋନ୍ ସହର | କିନ୍ତୁ ପିୟୋଙ୍ଗୟୋଙ୍ଗ୍ ଅସ୍ବୀକାର କରିନାହିଁ ଯେ ରସୋନ୍ ସହର ସୀମା ସିଲ୍ କରିଦିଆଯାଇଛି | ତେବେ ସୀମା ସିଲର କାରଣ ଏବେ ଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହିଁ |

ସହର ସିଲ୍ ହେବାପରେ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ୍ ଉନ୍ ଚୁପ ରହିଛନ୍ତି | କିମଙ୍କ ଚୁପ ରହିବ ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ରସୋନ୍ ସହରରେ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ଖାସ ଅଧିକାରୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି | ତେବେ କିଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଚାନେଲ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରସୋନ୍ ସହରରେ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି | ସେଥିପାଇଁ ସହରର ସୀମା ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି | ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏହାକୁ ପ୍ରୋପଗାଣ୍ଡା ଦର୍ଶାଇ ଖାରଜ କରିଛି |  

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସହର ସିଲ୍ ହେବା ପଛରେ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ଗମ୍ଭୀର କାରଣ ରହିଛି | ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ବ୍ୟବସାୟର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ରାସନକୁ କେବଳ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରଖିବା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ | ସେପଟେ ଆମେରିକୀୟ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଦାବି କରୁଛି | ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍, ଋଷ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ସଂକ୍ରମଣ ନହେବା ଅସମ୍ଭବ କଥା |

   Related Posts