Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆଉ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୬୦ ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଟିକା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୧୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ନକଲି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ : ମେଡିକାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ତିଆରି ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର: ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇ ସମୁଦ୍ରରେ ଗାୟବ ହୋଇଯାଏ ପୁରା ମନ୍ଦିର

14/01/2021 at 5:42 PM

ବଡୋଦରା ୧୪/୦୧ : ଗୁଜରାଟ ବଡୋଦରାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏମିତି ଏକ ରାହାସମୟୀ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଗାୟବ ହୋଇଯାଏ ପୁଣି ହଠାତ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଭକ୍ତ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଦୂର ଦୂର ବାଟରୁ ଆସିଥାନ୍ତି।

ଏହି ମନ୍ଦିର ନାଁ ହେଲା ସ୍ଥମ୍ଭେଶ୍ଵର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର। ଏହି ମନ୍ଦିର ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୁତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକେୟ ନିଜ ତପୋବଳରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଗାୟବ ହୋଇଯିବା କୌଣସି ଚମତ୍କାର ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ।

ଦିନକୁ ଅତିକମରେ ଦୁଇଥର ସମୁଦ୍ର ଜଳସ୍ଥର ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଯେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ଯାଏ। ପୁଣି କିଛି କ୍ଷଣରେ ସମୁଦ୍ର ଜଳସ୍ଥର ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ମନ୍ଦିର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଘଟଣା ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଘଟିଥାଏ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସମୁଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅଭିଷେକ ବୋଲି କୁହନ୍ତି। ଭକ୍ତ ଦୂରରୁ ହିଁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି। ସ୍ତମ୍ଭେଶ୍ଵର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପାଖାପାଖି ୧୫୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପାଖାପାଖି ୪ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ।

ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କଥା ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ। କଥା ଅନୁସାରେ, ରାକ୍ଷସ ତାଡକାସୁର କଠୋର ତପସ୍ୟା ବଳରେ ଶିବଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସେତେବେଳେ ସମ୍ଭବ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଶିବ ପୁତ୍ର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବେ। ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କୁ ଏହି ବରଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ଶିବଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବାପରେ ତାଡକାସୁର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଉତ୍ପାତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସେପଟେ ଶିବଙ୍କ ତେଜରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ପାଳନ-ପୋଷଣ କୃତ୍ତିକାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିଲା।

ତାଡକାସୁରର ଉତ୍ପାତରୁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ବାଳରୂପି କାର୍ତ୍ତିକେୟ ତାଡକାସୁରର ବଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଡକାସୁର ଶିବଙ୍କ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ସେ ବହୁତ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ସେ ମହିସାଗର ସଙ୍ଗମ ତୀର୍ଥରେ ବିଶ୍ୱନନ୍ଦକ ସ୍ଥମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ସ୍ଥମ୍ଭ ଆଜି ସ୍ଥମ୍ଭେଶ୍ଵର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ବିଖ୍ୟାତ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଜରାଟ ବଡୋଦରାରୁ ପାଖାପାଖି ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଜମ୍ବୁସର ତହସିଲରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ। ଆପଣ ସଡ଼କପଥ, ଟ୍ରେନ କିମ୍ବା ବିମାନ ଯୋଗେ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ।

(ବି.ଦ୍ର: ଏହି ସୂଚନା ସାଧାରଣ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ)

   Related Posts