Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

କରୋନା ପରେ ଆଉ ଏକ ରହସ୍ୟମୟୀ ରୋଗ: କାନାଡ଼ାରେ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

8/10/2021 at 8:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୦ : କାନାଡ଼ାର ନ୍ୟୁ ବ୍ରୁନସ୍ୱିକ୍ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟୀ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ଏଥିରେ ଏବେ ଶୁଦ୍ଧ ୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି। ଅନେକ ଲୋକ ମସ୍ତିସ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୮ ଜଣ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଅଜବ ରୋଗକୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସବୁ ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡିଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର କାରଣ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ୬ ଜଣଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ରୁ ୮୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମନରେ ଥକାପଣ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ହାଲୁସିନାସନ୍, ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆମ୍ନେସିଆ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜଣେ ଯୁବତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ସମାନ ଟିଭି ଶୋ’ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବାକୁ ପଡୁଛି କାରଣ ସେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ରଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେ ନିଜ ମାଂସପେଶୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି।

କାନାଡ଼ାର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି (PHAC) ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବଡ ଅସାଧାରଣ ସ୍ନାୟୁଗତ ରୋଗ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା। ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ କରି ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରାଥମିକ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। PHAC କହିଛି ଯେ ନ୍ୟୁ ବ୍ରୁନସ୍ୱିକ୍ ପ୍ରଦେଶ ଏବେ ନିଜେ ଯାଞ୍ଚର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି। ଏଥିରେ ଫେଡେରାଲ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଭୂମିକା ସହାୟକ ହେବ।

ରୋଗୀ ସୁରକ୍ଷା ସଂଗଠନ ‘ବ୍ଲଡ ୱାଚ୍’ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗରେ କେତେ ଲୋକ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯିବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। PHAC ତଦନ୍ତର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସଂଗଠନ କହିଛି। ଫେଡେରାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ତୁରନ୍ତ ଏହି ରୋଗର ମୂଳ କାରଣ ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍। ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍।

   Related Posts