Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଦଶହରାରେ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀଙ୍କ ସହର ପରିକ୍ରମା ପାଇଁ ମହୀଶୂର ସହରର ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

7/10/2019 at 4:09 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୭/୧୦: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟର ସଂସ୍କୃତି ର ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ମହୀଶୂର ସହର ଆଜି ଉତ୍ସବ ମୁଖର। ଦଶଦିନ ଧରି ଚାଲୁଥିବା ଏହି ମହୀଶୂର ଦଶହରା ପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମହୀଶୂର ସହରର ପାଦ ଦେଶରେ ଥିବା ଚାମୁଣ୍ଡି ପାହାଡ ଉପରେ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ ଙ୍କ ପୂଜା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ କରାଯାଇ ଦଶହରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ତାପରେ ମହୀଶୂର ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ରାଜ ପରିବାରର ବଂଶଜ, ବର୍ତମାନ ର ମହାରାଜା ଶ୍ରୀ ୟାଦୁବିର୍ କ୍ରିଷ୍ଣାଦତ୍ତ ଉଡେୟର୍ ରାଜା ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ଦରବାର ବସିଥାଏ।

ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ମହାରାଜ ଏକ ଆଠଶହ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମୋତୀରେ ଖୋଦିତ ଥିବା ସୁନାର ସିଂହାସନରେ ଆରୋହଣ କରି ଆସନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ରାଜମାତା ପ୍ରମୋଦା ଦେବୀ ଉଡେୟର, ଧର୍ମପତ୍ନୀ ତୃଷିକାଦେବୀ ଉଡେୟର୍ ତଥା ଅନ୍ୟ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ସହ ମିଶି କୂଳଦେବୀ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ ଙ୍କ ପୂଜା ଅର୍ଚନା କରି ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିବା ପରେ ଦରବାର ଆରମ୍ଭ କରି ଥାଆନ୍ତି। ମହରାଜବଙ୍କର ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିଜସ୍ବ ଦରବାର ମହାନବମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ। ଦରବାର ଆରମ୍ଭ ଦିନ ରାଜସିଂହାସନରେ ଏକ ସୁନାର ସିଂହ ମୁଖା ଲଗାଯାଇଥାଏ ଓ ନବମୀ ଦିନ ଏହି ସିଂହ ମୁଖା ବାହାର କରାଯାଏ। ଦଶହରା ଦିନ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ  ହାତୀ  ପିଠିରେ ବସି ସହର ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତି ଏବଂ ମା ଅଗଣିତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦିଅନ୍ତି।

ର୍ବ ପ୍ରଥମେ ମହାରାଜ ଏକ ଆଠଶହ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମୋତୀରେ ଖୋଦିତ ଥିବା ସୁନାର ସିଂହାସନରେ ଆରୋହଣ କରି ଆସନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କ ରାଜମାତା ପ୍ରମୋଦା ଦେବୀ ଉଡେୟର, ଧର୍ମପତ୍ନୀ ତୃଷିକାଦେବୀ ଉଡେୟର୍ ତଥା ଅନ୍ୟ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ସହ ମିଶି କୂଳଦେବୀ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ ଙ୍କ ପୂଜା ଅର୍ଚନା କରି ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିବା ପରେ ଦରବାର ଆରମ୍ଭ କରି ଥାଆନ୍ତି। ମହରାଜବଙ୍କର ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିଜସ୍ବ ଦରବାର ମହାନବମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥାଏ। ଦରବାର ଆରମ୍ଭ ଦିନ ରାଜସିଂହାସନରେ ଏକ ସୁନାର ସିଂହ ମୁଖା ଲଗାଯାଇଥାଏ ଓ ନବମୀ ଦିନ ଏହି ସିଂହ ମୁଖା ବାହାର କରାଯାଏ। ଦଶହରା ଦିନ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ  ହାତୀ  ପିଠିରେ ବସି ସହର ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତି ଏବଂ ମା ଅଗଣିତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦିଅନ୍ତି।

ମହାରାଜା ୟାଦ୍ଦୁବିର କ୍ରିଷ୍ଣାରାଜ୍ ଉଡେୟର୍ ନବମିଦିନ ଦରବାର ସାରି ଅୟୁଦ୍ଧପୂଜା କରିବେ ଓ ତାପରେ ଦଶହରା ଦିନ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ରୁପା ପାଲିଙ୍କିରେ ରେ ଆସି ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀ ଙ୍କର ସହର ପରିକ୍ରମା ଯାତ୍ରାକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଏଥର ମହୀଶୂର ସହରରେ ଦଶହରା ଦିନ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ବରୀଙ୍କର ସହର ପରିକ୍ରମାରେ ଦଶ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ, ଦଶ ପ୍ଲାଟୁନ ଅଶ୍ବାରୋହି ପୋଲିସ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ରଖି ନିୟୋଜନ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି।

ହଟି ବଳରାମ ର ପିଠିରେ ବସି ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ୱରୀ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବେ ଏବଂ ଏଥର ପୂର୍ବତନ ମହାରାଜ ଜୟଚନ୍ଦ୍ର ଉଡେୟର୍ ଙ୍କ ର ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ ହୋଇ ଥିବାରି ମହିସିର ସହରର ସମସ୍ତ ଗୋଳେଇଛକ ତଥା ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ୱରୀ ପରିକ୍ରମା କରିବାର ଥିବା ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାକୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଲୋକ ରେ ସୁସଜିତ କର ଯାଇଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଏବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟଟଣା ୧୨୦୦ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଆସି ମହୀଶୂର ସହରରେ ପହଂଚି ସାରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କର ଅପେକ୍ଷା କଲି ଦଶହରାର ଯେତେବେଳେ ମା ଚାମୁଡେଶ୍ୱରୀ ମା ଚାମୁଣ୍ଡେଶ୍ୱରୀ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ।

   Related Posts