Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ବଜାରକୁ ଆସୁଛି ଏମଭି ଅଗସ୍ତା ରସ୍ 1000: ସୁପର ବାଇକ୍, ଦମଦାର ଲୁକ୍, ଯୁବପୀଢିଙ୍କର ହେବ ଜବରଦସ୍ତ ଆଟ୍ରାକ୍ସନ୍

21/05/2020 at 4:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧|୦୫: ଇଟାଲୀର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ବାଇକ୍ ନିର୍ମାତା ଏମଭି ଅଗସ୍ତା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବାଇକର ପ୍ରଡକ୍ସନ ଜୁନ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଏହି ସିରିଜର ନାଁ ହେଉଛି ରସ୍ ୧୦୦୦ ଏକିମା-୨୦୧୯ । ଏହା ଅଗସ୍ତା ବ୍ରୁଟେଲ୍ ୧୦୦୦ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କାର୍ବନ ଫାଇବର କମ୍ପୋନେଣ୍ଟସକୁ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ଖାସ୍ ବାଇକ ଅଟେ । କାରଣ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସିରିଜରେ ମାତ୍ର ୩୦୦ଟି ବାଇକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବାଇକର ବିଭିନ୍ନ ଫିଚର୍ ବାବଦରେ ।

ଏହି ବାଇକରେ ୯୯୮ ସିସି ଇଞ୍ଜିନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଇଞ୍ଜିନ ୧୩୦୦୦ ଆରପିଏମରେ ୨୦୮ ବିଏଚପି ଏବଂ  ୧୧ହଜାର ଆରପିଏମରେ ୧୧୬ ଏନଏମ ଟର୍କ ଜେନେରେଟ୍ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଫାକ୍ଟ୍ରି ରେସିଂ କିଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏସସି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଓ ଇସିୟୁ ରିମ୍ୟାପ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ରେସିଂ କିଟ୍ ପରେ ବାଇକର ବିଏଚପି ୨୧୨ ହୋଇଯିବ ।

ଏହି ବାଇକର ମ୍ୟାକ୍ସିମମ୍ ସ୍ପିଡ୍ ରହିଛି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୩୦୦ କିମି । ଏହାର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବିନା ଫୁଏଲରେ ୧୮୫ । ଯାହା ଏହି ସେଗମେଣ୍ଟର ଅନ୍ୟ ବାଇକ ତୁଳନାରେ କମ । ଏଥିରେ ୮ ଲେବୁଲର ଟ୍ରାକ୍ସନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ, ୯ ପ୍ଲସ୍ ରେସ୍ ଏବିଏସ,  କ୍ୱିକ୍ ସିଫ୍ଟର, ଓ୍ୱିଲି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ, ଲଞ୍ଚ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରହିଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍, ରେନ୍, ରେସ୍, କଷ୍ଟମ ଭଳି ରାଇଡିଂ ମୋଡ୍ ରହିଛି ।

ରସ୍ ୧୦୦୦ର ଲୁକ୍ ସବୁଠାରୁ ଦମଦାର ରହିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ହେଡ୍ ଲାଇଟ୍, ସ୍ପୋକଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ୍ ହ୍ୱିଲ୍, କଲର୍ ଟିଏପଟି ଡିସପ୍ଲେ ଆଦି ରହିଛି । ଏଥିରେ ଆପଣ ପାସେଞ୍ଜର୍ ସିଟ୍ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇ ପାରିବେ । ଏହାର ଦାମ ରହିଛି ୩୪ ହଜାର ୟୁରୋ ବା ୨୮ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର । ବ୍ରୁଟାଲ୍ ୧୦୦୦ ତୁଳନାରେ ଏହା ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ।

   Related Posts