Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ବାସଭବନ ସମେତ ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କୌଶାମ୍ବି : ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ବାଲି ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ,୮ମୃତ
  • ||
  • ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର : ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୫୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୬୦୪ ନୂଆ କୋଭିଡ଼ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଚା’ ବିକୁଥିବା ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଭରଣପୋଷଣ ଦେବେ ସ୍ତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

24/10/2020 at 9:32 AM

ମୁଜାଫରନଗର ୨୪।୧୦: ପତି,ପତ୍ନୀକୁ  ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେବ… ଏପରି ଅନେକ ରାୟ କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବାର ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫରନଗରରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ମୁଜାରଫରନଗରର ଏକ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟ ଏକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଆପଣ ଶୁଣିଲେ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ । କୋର୍ଟ ସ୍ୱାମୀକୁ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ମାସିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି । ମହିଳା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ମଚାରୀ , ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଚା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ।  

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କିଶୋରୀ ଲାଲ ସୋହକାର ମୁଜାଫରନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ୩୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କାନପୁରର ମୁନ୍ନି ଦେବୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ପତ୍ନୀ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ , ଏବଂ ସେ ଅବସର ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କାର ପେନ୍‌ସନ ମିଳୁଛି । ତେବେ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗିବା ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା ରହିଥିଲେ । ପରେ ୨୦୧୩ରେ କିଶୋରୀ ଲାଲ ନିଜ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦାବି କରି ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମୁନ୍ନୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଟଙ୍କା କିଶୋରୀ ଲାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟରେ କିଶୋରୀ ଲାଲ୍‌ ସୂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପତ୍ନୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଏକ –ତୃତୀୟାଂଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଗତ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଁ ଏହି ଲଢେଇ ଲଢୁଛି ବୋଲି କିଶୋରୀ କହିଛନ୍ତି । ଯେତେ ଟଙ୍କା କୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେତିକି ଟଙ୍କା ମୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଯିବ ।

୨ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିଭୋର୍ସ ହୋଇନାହିଂ । କିଶୋର ଲାଲ୍‌ଙ୍କ ଓକିଲ ବାଲେଶ କୁମାର ତାୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେକ୍ସନ-୨୫ ହିନ୍ଦୁ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କେସ୍‌ ୭ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଫାଇଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ୨ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts