Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର, ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୫ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୭୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ସ୍ୱାମୀ ସାଜିଲା ସୈତାନ୍, କୁରାଢି ଚୋଟରେ ନେଇଗଲା ସ୍ତ୍ରୀର ଜୀବନ
  • ||
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଚା’ ବିକୁଥିବା ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଭରଣପୋଷଣ ଦେବେ ସ୍ତ୍ରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

24/10/2020 at 9:32 AM

ମୁଜାଫରନଗର ୨୪।୧୦: ପତି,ପତ୍ନୀକୁ  ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେବ… ଏପରି ଅନେକ ରାୟ କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବାର ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫରନଗରରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ମୁଜାରଫରନଗରର ଏକ ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟ ଏକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଆପଣ ଶୁଣିଲେ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବ । କୋର୍ଟ ସ୍ୱାମୀକୁ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ମାସିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି । ମହିଳା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା କର୍ମଚାରୀ , ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଚା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ।  

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କିଶୋରୀ ଲାଲ ସୋହକାର ମୁଜାଫରନଗର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ୩୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କାନପୁରର ମୁନ୍ନି ଦେବୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ପତ୍ନୀ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ , ଏବଂ ସେ ଅବସର ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କାର ପେନ୍‌ସନ ମିଳୁଛି । ତେବେ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଲାଗିବା ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଅଲଗା ରହିଥିଲେ । ପରେ ୨୦୧୩ରେ କିଶୋରୀ ଲାଲ ନିଜ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦାବି କରି ଫ୍ୟାମିଲି କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମୁନ୍ନୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଟଙ୍କା କିଶୋରୀ ଲାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟରେ କିଶୋରୀ ଲାଲ୍‌ ସୂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପତ୍ନୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଏକ –ତୃତୀୟାଂଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଗତ ୭ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଁ ଏହି ଲଢେଇ ଲଢୁଛି ବୋଲି କିଶୋରୀ କହିଛନ୍ତି । ଯେତେ ଟଙ୍କା କୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେତିକି ଟଙ୍କା ମୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଯିବ ।

୨ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିଭୋର୍ସ ହୋଇନାହିଂ । କିଶୋର ଲାଲ୍‌ଙ୍କ ଓକିଲ ବାଲେଶ କୁମାର ତାୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେକ୍ସନ-୨୫ ହିନ୍ଦୁ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କେସ୍‌ ୭ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଫାଇଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ୨ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts