Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଦୀପାବଳି ପରେ ଆହୁରି ବଢିବ ସୋରିଷ ତେଲ ଦର !

14/11/2020 at 1:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଲଗାତାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପନିପରିବା, ଡାଲି, ଆଳୁ, ପିଆଜ ଆଦି ମହଙ୍ଗା ହେବାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଇବା ତେଲର ମହଙ୍ଗା ଦର ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ତେଲ ବ୍ୟବସାୟୀ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଦୀପାବଳି ପରେ ତେଲ ଦାମ ୧୬୦ ଟଙ୍କା ପାର କରିପାରେ। ଦୀପାବଳି ପରେ ବିବାହ ବ୍ରତ ଆଦି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଯାହାଫଳରେ ତେଲର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯିବ। ମିଶ୍ରଣ ବନ୍ଦ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଅସଲି ସୋରିଷ ତେଲରୁ କୌଣସି ଲାଭ ବାହାରୁନି। ସେଥିପାଇଁ ଦାମ ବଢାଇବା ଛଡା ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଥରରେ ମଧ୍ୟ ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସୋରିଷ ତେଲ ଉପରେ ପଡୁଛି।

ଗତ ବର୍ଷେ ମଧ୍ୟରେ ଖାଇବା ତେଲ ଦରରେ ୨୫ ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ସରକାର ପାମ୍ ଅଏଲ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାମ୍ ଅଏଲ୍ ଆମଦାନୀ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ତେଲର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନଭେମ୍ବର ୫ତାରିଖ ଯାଏଁ ସୋରିଷ ତେଲ ଦାମ ୧୫ରୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଏକ ଲିଟର ପ୍ୟାକେଟ ୧୪୦ ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଲୋକାଲ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସୋରିଷ ତେଲ ଲିଟର୍ ପ୍ରତି ୧୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡର ତେଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୪୫ ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଦୀପାବଳି ପରେ ଏହି ଦର ଆହୁରି ୧୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।

ଏକ ନାମୀ ତେଲ କମ୍ପାନୀର ଏକଜୁକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଫିଲ୍ଡ ଅଫିସର ଅମିତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଇସ ବ୍ରାନ ତେଲ, ପାମୋଲିନ ତେଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତେଲ ପାଖାପାଖି ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ସୋରିଷ ତେଲରେ ମିଶାଯାଇଥାଏ। କାରଣ ପାମୋଲିନ୍ ତେଲ ଯେତେ ଭଲ ହେବେ ବି ଥଣ୍ଡା ଦିନରେ ବସିଯାଏ। ରାଇସ୍ ବ୍ରାନ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟ ତେଲ କଥା ଯଦି ଦେଖାଯାଏ ତାହେଲେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପଲିସୀ ଯୋଗୁଁ ତେଲ ଦର ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋରିଷ ତେଲରେ ହେଉଥିବା ମିଶ୍ରଣ ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତିରେ ଅନ୍ୟ ତେଲର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ତାହାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧ ତେଲ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ହେବ। ଏଥର ସୋରିଷ ତେଲ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧ ତେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ମିଶ୍ରଣ ବନ୍ଦ ହେବା ଯୋଗୁଁ କିଛି ବ୍ୟବସାୟୀ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଅଛି। ଦୁଇ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts