Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ, ଏଇ ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ନହେଲେ ଆଇନ ଆନୁଯାୟୀ ହେବେ ଦଣ୍ଡିତ…ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କଣ

17/12/2018 at 10:04 PM

ବିବାହକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଏମିତିକି ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଇନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ତେବେ ଏକାବେଳେ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଆଇନ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏନି। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଗୋଟେ ଦେଶ ଅଛି,ଯେଉଁଠି ଦୁଇ ଜଣ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକାବେଳେ ବିବାହ କରିବା ଆଇନସମ୍ମତ । ଆସନ୍ତୁ ସେ ଦେଶ ଓ ସେଠାର ବୈବାହିକ ପ୍ରଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ।

ଆଫ୍ରିକାରେ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଦୁଇଟି ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡ଼େ । ଗୋଟିଏ ବିବାହ କରିବା ପରେ  ପୁରୁଷଟି ନଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ପୁଣି ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହା ହିଁ ସେଠାର ପରଂପରା , ଯାହା ଆଇନ ସ୍ବୀକୃତ ମଧ୍ୟ । କହିବାକୁ ଗଲେ  ଏହି ଦେଶରେ ଦୁଇଟି ବିବାହ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଯଦି କେହି ଦୁଇଟି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ନ ହୁଏ, ତାହେଲେ ଦେଶର ଆଇନକାନୁନ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଜଣାଉନାହିଁ ବୋଲି ଧରିବାକୁ ହେବ । ଏବଂ ଆଇନଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡିତ ହେବ ।

ଏହି ଦେଶରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ଅଧିକ । ଇରିଟ୍ରିଆ ନାମକ ଏହି ଦେଶରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ ଅନେକ ପୁରୁଷ ମୃତାହତ ବି ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଥାଏ । ୧୯୯୮-୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଲାଗିଥିବା ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ପାଖାପାଖି ୧୫୦୦୦୦ ସୈନ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେଠାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିଯିବାର ଅନ୍ୟ କାରଣ ।

ସେଠାକାର ସରକାର ବି ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି, ଜଣେ ପୁରୁଷକୁ  ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ବିବାହ କଲେ ଅଧିକ ଯତ୍ନନେଇପାରିବେ। ଯାହାଫଳରେ  ଦେଶରେ ଲାଗୁଥିବା  ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ପୁରୁଷମାନେ ଅଧିକ ଭରସାଯୋଗ୍ୟଭାବେ କାମ କରିପାରିବେ ।  

   Related Posts