Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ସଂସ୍କୃତରେ ପିଏଚ୍‌ଡି କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ମୁସଲମାନ ଯୁବତୀ: ପଢ଼ନ୍ତି ବେଦ-ପୁରାଣ, ଧର୍ମକୁ ନେଇ କହିଲେ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ କଥା

5/12/2020 at 1:13 PM

ଗାନ୍ଧିନଗର ୦୫/୧୨ : ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଯୁବତୀ ସଂକୃତରେ ପିଏଚଡି କରିଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ହେଲେ ସଲମା କୂରେଶୀ। ସଂସ୍କୃତରେ ପିଏଚଡି କରିଥିବା ନେଇ ସଲମାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ସେ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସଲମା କୂରେଶୀ ସଂସ୍କୃତରେ ଭାରତର ଶିକ୍ଷକ-ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜର ଥେସିସର ଶୀର୍ଷକ ରଖିଛନ୍ତି, ‘ପୂର୍ଣ୍ଣନେସୁ ନିରୂପିତା ଶିକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ଏକମ୍ ଅଦ୍ୟାୟାନ’

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସଲମା କୂରେଶୀ ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂସ୍କୃତ ଛାତ୍ରୀ। ସେ ଅତୁଲ ଉନାଗରଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଡକ୍ଟରେଟ ଉପାଧି ପ୍ରାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଭାବନଗର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏମଏ କଲାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ନାତକ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସେ ଭାବନଗର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏମଏ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ସେ ଗୁଜରାଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ଆଡ଼ମିସନ କରିଥିଲେ। ତିନି ବର୍ଷରେ ସେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପୁରା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଅଧ୍ୟୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ସଲମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶିକ୍ଷକ-ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ବେଦ, ଉପନିଷଦ ଓ ପୁରାଣ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ ସମୟରୁ ହିଁ ସଂସ୍କୃତ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ରୁଚି ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ବେଦ, ପୁରାଣ ପଢିବା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସ୍କୃତରେ ପଢିବାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର କେବେ ତାଙ୍କୁ ମନା କରିନାହାନ୍ତି।

ସଂସ୍କୃତରେ ପିଏଚଡି କରିବା ନେଇ ସଲମାଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାରେ ଅଛି। ସଂସ୍କୃତକୁ ଦେବତାଙ୍କ ଭାଷା ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କୌଣସି ଭାଷାର କୌଣସି ଧର୍ମ ସହ କିଛି ଲେନା ଦେନା ନଥାଏ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯେଉଁ ଭାଷା ପଢିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ସେଥିପାଇଁ ସେତିକି ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିବା ଦରକାର। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଶିକ୍ଷକ-ଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେସବୁ ଆଉ ନଜର ଆସୁନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସଲମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସଂସ୍କୃତ ପଢିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ। ସରକାର ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ ଯେପରି ସଂସ୍କୃତ ଭାଷା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ। ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

   Related Posts