Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ, ଯୌତୁକ ମାମଲାରେ ଦଫା କାଟିବାକୁ ନେଉଥିଲେ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : କୁନ୍ଦେଇ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ, ଭାରତମାଳା ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ୨ ଦିନିଆ କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାଷ୍ଟଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଡାକ୍ତର ଗୋପନରେ ୪୦୦୦ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ମହିଳାଙ୍କ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ

7/06/2019 at 3:11 PM

ଏକ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପୁଣି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଡାକ୍ତର ପାଖାପାଖି ୪ ହଜାର ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ମହିଳାଙ୍କ ଗୋପନ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାଁ ଗୁପ୍ତ ରଖାଯାଇଛି । ଗତ ଇଷ୍ଡାର ରବିବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଇସ୍ଲାମିକ ସଙ୍ଗଠନ ନ୍ୟାସନାଲ ତୌହିଦ ଜମାତର ଡାକ୍ତର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ବାଦ ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏ ନେଇ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସାରଣ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ତୃତୀୟପକ୍ଷ ପ୍ରମାଣ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ହାତରେ ପଡ଼ିନାହିଁ ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଇସ୍ଲାମଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ଘର, ଦୋକାନ ଏବଂ ମସଜିଦରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ପୋଡିଦେବାର ପ୍ରାୟ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଇଷ୍ଟ ରବିବାର ଦିନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦ ହମଲା ପରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହିଂସା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ମୁସଲମାନ ଡାକ୍ତର ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ମହିଳାଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିବା ବୌଦ୍ଧ ବହୁଳ ଦେଶରେ ଦଙ୍ଗାର କାରଣ। ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଜନ୍ମହାର ଅଧିକ ବୋଲି ବୌଦ୍ଧମାନେ ସବୁବେଳେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଜନ୍ମ ହାର ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ବାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବା ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଏକାନ୍ତ ଇଛା ବୋଲି ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାମାବଲମ୍ବୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପୋଲିସ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁତ୍ରରୁ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ କରିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୋଲିସ । ତେବେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣି ପୀଡିତା ଅଭିଯୋଗ କରିନଥିବାରୁ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ତେବେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଡାକ୍ତର ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ମାମଲାରେ ଜଡିତ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତଦନ୍ତ ଭୁଲ ଉପାୟରେ କରାଯାଉଛି । କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ କୌଣସି ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣକୁ ଡକାଯାଇନାହିଁ ।

ଗିରଫ ଡାକ୍ତରଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ର କୁରେନଗଲାରେ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ରହିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଶର ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ସ୍ଥାନ। କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର କୁରେନଗଲା ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ନେତା ମହିନ୍ଦ୍ରା ରାଜପକ୍ଷଙ୍କ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର । ତେବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟତଃ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗିରହିଥାଏ । ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କାରନାମା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶନ ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସିଂହଳ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ କୁରେନଗଲା ଟିଚିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts