Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଇସିୟୁରେ ବରିଷ୍ଠ ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବାସୁଦେବ ରଥ, ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ: ସହାୟତା ପାଇଁ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ନିବେଦନ

13/03/2019 at 4:34 PM

କଟକ୧୩|୩(ପୁଣ୍ୟବିନୟ ଦାସ): କଟକର ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଆଇସିୟୁରେ ବରିଷ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବାସୁଦେବ ରଥ । ଗାଧୁଆ ଘରେ ଉଚ୍ଚରକ୍ତ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ତଳେ ପଡିଯାଇ ବ୍ରେନ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ର ଶୀକାର ହୋଇଥିବା ବାସୁଦେବ ବାବୁ ଏବେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ।୬୮ ବର୍ଷିୟ ଏହି ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ସ୍ବର ସାଧକଙ୍କ କୃତି ଦେଖିଲେ ଗଣି ହେବ ନାହିଁ । ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ହେଉ ଅବା ମେଗା ଧାରାବାହିକ କିମ୍ବା ଆଧୁନିକ ସୁଗମ ସଙ୍ଗୀତ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାସୁଦେବ ରଥଙ୍କର ରହିଛି ଅଲିଭା ସ୍ବାକ୍ଷର ।କେବଳ ପରିବାର କାହିଁକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଓଲିଉଡ୍ ଜଗତ ତାଙ୍କର ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିଛି

 କଟକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଓଡିଆ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ସ୍ବର ସଂଯୋଜକ ବାସୁଦେବ ରଥ । ସାହେବଜାଦା ବଜାରସ୍ଥିତ ବାସଭବନର ଗାଧୁଆ ଘରେ ଗୋଡ ଖସି ଯିବାରୁ ବ୍ରେନ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ରେ ଆଘାତ ହୋଇ ସେ ଏବେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଆର୍ଥିକ ଅସ୍ବଚ୍ଛଳତା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ସଠିକ୍ ଢଙ୍ଗରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ପରିବାର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି । କଳାକାର ସଂଘ କିମ୍ବା ସରକାର ଏଭଳି ଜଣେ କଳାକାରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି…..

 ଓଡିଆ, ବଙ୍ଗଳା, ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଭଜନ ଓ ଆଧୁନିକ ସଙ୍ଗୀତକୁ ନେଇ ଶହେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଆଲବମରେ ବାସୁଦେବ ରଥଙ୍କର ସ୍ବର ସାଧମାର ଅପୂର୍ବ ସମନ୍ବୟ ଘଟିଛି ।କାବେରୀ, ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ୍ତ, ଅଭିମାନ, ଆରତୀ ଭଳି ହିଟ୍ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମରେ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇ ବାସୁଦେବ ରଥ ବେଶ ନାଁ କମେଇଛନ୍ତି । ଚାନ୍ଦ ନା ତୁମେ ତାରା, କହନା ଏ ଫୁଲ କହନା, ମା ତୁମେ ମମତାର ସାହା ଭରସା ଭଳି ସୁପର ଡୁପର ଓଡିଆ ହିଟ୍‌ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଦେବାରେ ବାସୁଦେବ ରଥଙ୍କ ବେଶ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ରହିଛି ।ବାଳକୃଷ୍ଣ ଦାସଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମାନ୍ନା ଦେ, ଆଶା ଭୋସଁଲେ, ଅନୁପ ଜଲୋଟା, ଏସ୍‌ ଜାନକୀଙ୍କ ଭଳି ବାହାର ଗାୟକ ଗାୟିକାମାନଙ୍କୁ ସେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ।

୧୯୫୧ରେ କଟକରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବାସୁଦେବ ବହୁ ସମ୍ମାନ ଓ ପଦକର ଅଧିକାରୀ । ରୁଚି ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ, କୁମାର ଉତ୍ସବ ସମ୍ମାନ, ଭାରତ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ପରି ବହୁ ସଂସ୍ଥା ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ତାଙ୍କର କୃତିକୁ ଦେଖି ଅନେକ ମଞ୍ଚରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts