Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ପ୍ରେମ ନେଉଛି ଜୀବନ, ଦେଶରେ ହେଉଛି ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ – ଜାଣନ୍ତୁ ସାରା ଭାରତରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି

19/11/2019 at 5:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୧୧ – ପ୍ରେମ ପାଇଁ ହେଉଛି ମର୍ଡର । ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଯେତେସବୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଛି ସେଥିମଧରୁ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପ୍ରେମ ଜନିତ କାରଣରୁ ହେଉଥିବା ଏନ୍ସିଆରବି ଡାଟା କହୁଛି । ୨୦୦୧ ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।….

ପ୍ରେମ ନେଉଛି ଜୀବନ । ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରେମ, ଲଭ ଆଫାୟର୍ସ, ଅବୈଧ ସଂପର୍କ ପାଇଁ ହେଉଛି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ । ଏନ୍ସିଆରବି ବା ନ୍ୟାସନାସ୍ କ୍ରାଇମ୍ ରେକର୍ଡସ୍ ବ୍ୟୁରୋର ୨୦୦୧ ରୁ ୨୦୧୭ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଯେତେ ସବୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ କେବଳ ପ୍ରେମ ଓ ଆବୈଧ ସଂପର୍କ କାରଣରୁ ହୋଇଛି । ଏନ୍ସିଆରବି ୨୦୦୧ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ୩୬ ହଜାର ୨୦୨ ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ୨୦୧୭ରେ ଏହା କମି ୨୮ ହଜାର ୬୫୩ ରହିଛି ।

ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରେମ ଜନିତ କାରଣ ଏବଂ ଅବୈଧ ସଂପର୍କ କାରଣରୁ ହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରୋଶ କାରଣରୁ ଘଟିଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଦଶମିକ ୩ ପ୍ରତିଶତ କମିଥିବା ବେଳେ ସଂପତ୍ତିଗତ କାରଣକୁ ନେଇ ଘଟିଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି । ୨୦୧୫ ରେ ପ୍ରେମ ଜନିତ କାରଣରୁ ୧୩୭୯ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ୨୦୧୬ ରେ ଏହା ବଢି ୧୪୯୩ ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ଏହା କିଛିଟା କମି ୧୩୯୦ ରହିଛି ।  

ତେବେ ୨୦୦୧ ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ଓ ଅବୈଧ ସଂପର୍କ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୮୪ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏହା ତଳକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୭୭, ଗୁଜରାଟରେ ୧୫୬, ପଞ୍ଜାବରେ ୯୮ ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ତେବେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ହିସାବକୁ ଦେଖିଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କେବଳ ପ୍ରେମ ସଂପର୍କ ପାଇଁ ୩୯୫ ଜଣଙ୍କୁ, ତାମିଲନାଡୁରୁ ୨୪୦, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୧୧୩ ଜଣଙ୍କୁ , ଦିଲ୍ଲୀରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏହା ତଳକୁ ଛତିଶଗଡ, ଓଡ଼ିଶା, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ହରିଆଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଆସାମ ରହିଛି ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ କେରଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ସାରା ଦେଶରେ କମ୍ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨୯ ଓ କେରଳରେ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ୨୦୧୬ ରେ ଅନର କିଲିଂରେ ଦେଶରେ ୭୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ୯୨ ଜଣଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇଛି । ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ସାମଜିକ କାରଣ ଯେତିକି ଦାୟୀ  ରାଜନୈତିକ କାରଣକୁ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି । ସମାଜରେ ଜାତି, ଧର୍ମ ଓ ଶ୍ରେଣୀଗତ ଭେଦଭାବ ଏଥିପାଇଁ ବଡ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ୨୦୦୫ ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଅନର କିଲିଂ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟର କାଷ୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି  ।  

   Related Posts