Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କେ।ମଳମତୀ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର – ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର

5/11/2019 at 6:43 PM

ମୁନିଗୁଡା ୦୫।୧୧ – କେ।ମଳମତୀ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସହ ସେମାନଙ୍କ ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେ।ଇଥିଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଯେ।ଜନା କେତେ ସଫଳ ତାହାର ଏକ ପ୍ରମାଣ ଲାଗିଛି ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ହାତରେ ।କେ।ଟି କେ।ଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ଓ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ ବାରଣ୍ଡାରେ ଚାଲିଛି ଶିଶୁଙ୍କ ବିକାଶ ।

ଛାତରୁ ପାଣି ଗଳୁଛି । ସିମେଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହେ।ଇ ଖସୁଛି । ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ଘର । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗଜାଗୁପୁଲି ଗାଁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର । ଭୟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡୁନାହାନ୍ତି ଅଭିଭାବକ । ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଥାଇ ବି ନ ଥିବା ସହ ସମାନ । ତେଣୁ ବାଧ୍ୟ ହେ।ଇ ଗାଁର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବାରଣ୍ଡାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଉଛନ୍ତି ଦିଦି । ପିଲା ସିନା ବସୁ ନାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ବନ୍ଧାଯାଉଛି । ଅନେକ  ଅଭିଯେ।ଗ ପରେ ବି ନୂତନ କେନ୍ଦ୍ର ତିଆରି ହେଉନି କି ପୁରୁଣା ଘରର ମରାମତି କରାଯାଉନି । ତେଣୁ ଛେଳି ଗୁହାଳ ପାଲଟିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ।

ସେହିଭଳି ମୁନିଗୁଡା କରଡାଙ୍ଗ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗଛ ମୂଳେ, ପର ବାରଣ୍ଡାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିବା ପରେ ନିକଟରେ ଗାଁରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେ।ଇଛି । ପ୍ରଶାସନ ଓ ଠିକାଦାରଙ୍କ ତାଳମଳ ଅଭାବ ଯେ।ଗୁଁ ଗୃହଟିକୁ ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉନି ।ତେଣୁ ପୂର୍ବ ଭଳି ପିଲାଙ୍କୁ ବାରଣ୍ଡାରେ ବସାଉଛନ୍ତି ଦିଦି ।ଯେଉଁଠି ପାଠ ପଢା, ସେଇଠି ଖାଇବା, ଖେଳିବା ।ସେପଟେ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବେ।ଲି ଚିରାଚରିତ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବିଡିଓ ।

ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ଏହି ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ର ନୁହେଁ, ମୁନିଗୁଡା  ବ୍ଳକର ୧୭୭ଟି କେନ୍ଦ୍ରମଧ୍ୟରୁ ୪୪ ଟିର ନିଜସ୍ବ ଗୃହ ନାହିଁ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୬ ଟିର ଗୃହ କାମ ଚାଲିଛି । ତେବେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଳକ୍ ରେ ଯଦି ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ସାରା ଜିଲ୍ଲାରେ କଣ ଥିବ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମେୟ ।

   Related Posts