Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ବୁଡ଼ିଯିବ ମୁମ୍ବାଇ : ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

30/10/2019 at 6:06 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୩୦/୧୦: ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁଜର୍ସିରୁ ପ୍ରକାଶିତ ମାଗାଜିନ୍‌ ‘ନେଚର କମ୍ୟୁନିକେସନ’ର ସାଂଘାତିକ ତଥ୍ୟ । ୨୦୫୦ସୁଦ୍ଧା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯିବ ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ । କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ନୁହେଁ ଭିଏତନାମର ହିଚିମିନ୍‌ ସିଟି ଓ ଚାଇନାର ସାଂଘାଇ ସହର ମଧ୍ୟ ଅଥଳ ଜଳରାଶିରେ ବୁଡ଼ିଯିବ । ଏହାସହ ଅନେକ ଦ୍ବୀପ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇଯିବ । ବିଶ୍ବ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ,ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମି ଏବଂ  ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏପରକି ସାରା ବିଶ୍ବର ୧୫୦ ମିଲିୟନ୍‌ ଲୋକେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନ ଏହି କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଛଇ ।  ଯାହାକି ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଦେଇଛି ….

ସମୁଦ୍ରର ଅଥଳ ଜଳରାଶିରେ ଲୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ । ସେ ସମୟ ଆଉ ବେଶିଦିନ ନୁହେଁ । ୨୦୫୦ସୁଦ୍ଧା ଏଭଳି ଜଳ ପ୍ରଳୟ ଦେଖାଦେବ ।  ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ ଆମେରିକା ନ୍ୟୁଜର୍ସିରୁ ପ୍ରକାଶିତ ନେଚର କମ୍ୟୁନିକେସନ’ ମାଗାଜିନରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂର ପ୍ରଭାବ, କ୍ରମାଗତ ଗ୍ସାସିୟର ତରଳିବା, ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି, ଯୋଗୁଁ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାକି ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ଏଭଳି ବିପଦ ଟାଣି ଆଣିବ । ତେବେ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ନୁହେଁ ମୁମ୍ବାଇ ଠାରୁ ହାୱାଇ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଦୀପପୁଞ୍ଜ ବୁଡିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

 ସେହିପରି ଭିଏତନାମ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଲୋକ  ଏହି ଜଳ ପ୍ରଳୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଭିଏତନାମର ଅର୍ଥନୀତିର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଚିମିନ୍‌ ସିଟି ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୁଡିଯିବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ନେଚର କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ ମାଗାଜିନ୍‌ ।  ଖାଲି ମୁମ୍ବାଇ କିମ୍ବା ହୋଚିମିନ୍‌ ସିଟି ନୁହେଁ ଚୀନର ବାଣିଜ୍ୟିକ ରାଜଧାନୀ ସାଂଘାଇ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ବୁଡିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି । ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହର ଗୁଡିକ ଦୃଢ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଚୀର ଓ ସହ ଜିଓ ଟ୍ୟୁବ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରା ନଗଲେ ଏଭଳି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯେ ଅଧିକ ବାକି ନାହିଂ ତାହା ଜଳଜଳ ଦେଖାଯାଉଛି ।

   Related Posts