Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ନା ଖାଇବା ନା ପିଇବା, ପିପିଇ ପରିଧାନ କରି ୬ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ଲଗାତାର କାମ କରୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର

19/04/2020 at 11:13 AM

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୯|୦୪:  କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ଦେଶକୁ କବଳିତ କରି ରଖିଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭାଇରସ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ ୧୫ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସମ୍ମୁଖ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଦିନରାତି ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ କରୋନା ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ନଖାଇ ନପିଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଘଣ୍ଟାଘଣ୍ଟା ଧରି କାମ କରୁଛନ୍ତି । ପିପିଇ ପରିଧାନ କାମ କରିବା ସହଜ କଥା ନୁହେଁ । ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧାର ସେମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

‘ଦି ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ଖବର ଅନୁସାରେ, କିଛି ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଥରଟିଏ ପିପିଇ ପରିଧାନ କରିବା ପରେ କିଛି କରିହେବ ନାହିଁ । ଏଥିରେ ଅନେକ ଲେୟାର୍ସ ରହିଛି । ଏହାକୁ ପିନ୍ଧି କରୋନା ଓ୍ୱାର୍ଡକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏଠାରେ ଏସି ମଧ୍ୟ ଲାଗିନଥାଏ । ମୁମ୍ବାଇରେ ଖରାଦିନେ ଅଧିକ ଗରମରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡେ । ପିପିଇ ପାଇଁ ଝାଳ ମଧ୍ୟ ପୋଛି ହୁଏନାହିଁ ।

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲର ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପିପିଇ ପିନ୍ଧିବା ଓ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ନିଜ ନିଜ ଚେହେରାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିହୁଏ ନାହିଁ । କାରଣ ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ ରହିଥାଏ । ଏହା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ । ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ୬-୮ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିହୁଏ ନାହିଁ । ଅନେକ ବଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚେଞ୍ଜିଂ ରୁମ୍ ନଥାଏ । ଏହା ସହ ଓ୍ୱାର୍ଡ ବୟଙ୍କୁ ପିପିଇ ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ ।

ଆଉ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ । ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡର ଲାଗିଥାଏ । ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ନିଜ କାମ ନିଜେ ହିଁ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ରୁମରେ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ତେବେ ସିଫ୍ଟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବା ସହ ପୋଷାକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts