Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଆଉ ଜଣେ ଟିଏମସି ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ୧୦ ଦିନର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକିଦେଲା ବାପା, ମାଳିସାହି ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ହତ୍ୟା କରି ଗଛରେ ଟାଙ୍ଗିଦେଲେ ! ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଦ ପିଇଲା ପରେ ଏମିତି ଘଟିଲା କ’ଣ ?
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା : ଖଣ୍ଡା ଓ ଫାର୍ସାରେ ବେକକୁ ହାଣିଦେଲେ ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨ ଫୁଟର ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, କପିଳାସ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଓଡ଼ିଆ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ ନିର୍ଦେଶ ! ଏହି ସବୁ ସର୍ତ୍ତ ସହ ଖୋଲିପାରିବ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର

17/01/2019 at 2:23 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୧ : ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି | ମାୟାନଗରୀ ତଥା ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ମୁମ୍ବାଇରେ ପୁଣି ଖୋଲିବ ଡାନ୍ସ ବାର୍ । ଡାନ୍ସ ବାର୍ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ନୂଆ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ସହ ଡାନ୍ସ ବାର ଆଉ ଥରେ ଖୋଲିପାରିବେ ବୋଲି ଅନମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ । ହେଲେ ଡାନ୍ସ ବାରରେ ପୂର୍ବପରି କେହି ଟଙ୍କା ଉଡ଼େଇପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ।  

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୩୦ତାରିଖ ରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ, ନୂଆ ନିୟମ ସାମ୍ବିଧାନ ଆଧାରରେ ହୋଇଛି । ଡାନ୍ସବାର ଯୋଗୁଁ ବେଆଇନ ଗତିବିଧି ବଢ଼ିବା ସହ ମିହଳାମାନେ ଯୌନଶୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କଡ଼ା ନିୟମ ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ବି ଡାନ୍ସ ବାର ଖୋଲିପାରୁନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୁଣି ଡାନ୍ସବାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କିଛି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ ଠାରୁ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିବ | ଅଶ୍ଳୀଳ ଡ୍ୟାନ୍ସର ପରିଭାଷାକୁ କୋର୍ଟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି | ବାର ଡ୍ୟାନ୍ସ ଅଂଚଳକୁ ଅଲଗା ରଖିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ପାଇଁ ଏକେ ବଡ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ | ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ଏହି ନିୟମକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି |

ଜାଣନ୍ତୁ କୋର୍ଟ କଣ କଣ ସର୍ତ୍ତ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି :

୧. କୋର୍ଟଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ୟାନ୍ସରଙ୍କୁ ଅଲଗା ଟିପ ଦିଆଯାଇପାରିବ କିନ୍ତୁ ଡ୍ୟାନ୍ସରଙ୍କ ଉପରକୁ ଟଙ୍କା ଫୋପଡାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

୨. ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରା ଉପରେ କୌଣସି ସର୍ତ୍ତ ଲଗାଯାଇନାହିଁ |

୩. ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇବା ଏବଂ କେବଳ ଭଲ ଲୋକଙ୍କୁ ହିଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବା ସର୍ତ୍ତକୁ କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି |

୪. ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁମ୍ବାଇର ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରମାନଙ୍କରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବା କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ | କାରଣ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଅଧିକାରକୁ ଉଲଘଂନ କରିଥାଏ |

୫. ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ମଦ ପିଇବା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ |

୬. ଅଶ୍ଳୀଳ ଡ୍ୟାନ୍ସର ପରିଭାଷା ପୂର୍ବ ଭଳି ରହିବ |

୭. ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ଡ୍ୟାନ୍ସର ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାନ୍ଥ ରହିବନାହିଁ | ପୂର୍ବରୁ ନିୟମ ରହିଥିଲା ଯେ, ଡ୍ୟାନ୍ସର ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଏକ କାନ୍ଥ ରହିବ | ଯାହାଫଳରେ ଗ୍ରାହକ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଦେଖିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଡ୍ୟାନ୍ସରଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଂଚିପାରିବେ ନାହିଁ |

୮. ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶାନୁସାରେ, ମୁମ୍ବାଇରେ ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରୁ ରାତି ୧୧.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ |

୯. ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାରରେ ଅଶ୍ଳୀଳତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବ ଉଚିତ ନୁହେଁ |

୧୦. ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇପାରିବ |

ଇଣ୍ଡିଆନ ହୋଟେଲ ଏବଂ ରେସ୍ତୋରାଁ ଆସୋସିଏସନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଆକ୍ଟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ | ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ସମୟ ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଶ୍ଳୀଳତାର ପରିଭାଷା ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଗଲାଣି | ଏହାଛଡା କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୀବନ ଜୀବିକା ପାଇଁ କାମ କରିବା ଅଧିକାର ସମସ୍ତଙ୍କର ରହିଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ସରକାର ନୂଆ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବା ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଜାରି କରିଥିଲେ | ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ବାର କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬.୩୦ ରୁ ୧୧.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଖୋଲା ରହିବ | ଏହାଛଡା ରାଜ୍ୟର କୌଣସି ହୋଟେଲ ଏବଂ ବାରରେ ମଦ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଯେଉଁଠି ଯୁବତୀମାନେ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରୁଥିବେ | ଏହି ନିୟମକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି | 

   Related Posts