Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ମୁମ୍ବାଇ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଯେଉଁଥିରେ ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଘଟଣା

1/04/2020 at 12:33 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୦୧/୦୪ : ୧୯୯୨ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମଦସାର ବାବ୍ରି ମସଜିଦର ବିବାଦୀୟ ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାପରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ୍, ଟାଇଗର ମେନନ୍, ମହମ୍ମଦ ଦୋସା ଏବଂ ମୁସ୍ତାଫା ଦୋସା ମୁମ୍ବାଇରେ ‘ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ’ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ୧୯୯୩ ମସିହା, ମୁମ୍ବାଇରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବିସ୍ଫୋରଣ | ଥରହର ହୋଇ ଉଠିଲା ମାୟନଗରୀ ମୁମ୍ବାଇ |

ଆବୁ ସାଲେମ, ମୁସ୍ତାଫା ଦୋସା, ଫିରୋଜ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଖାନ, ରିୟାଜ ସିଦ୍ଦିକି, ତାହିର ମର୍ଚାଣ୍ଟ ଏବଂ କରିମୁଲ୍ଲା ଖାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। କରିମୁଲ୍ଲା ଏବଂ ଅବୁ ସାଲେମଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା କରାଯାଇଥିଲା । ଫରୋଜ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଖାନ ଏବଂ ତାହିର ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରୁ ଆବୁ ସାଲେମଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିରେ କୋର୍ଟ ସାଲେମଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ କ’ଣ ହେଲା ଜାଣନ୍ତୁ :


୧. ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ ବିସ୍ଫୋରଣ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜର ୨୮ ମହଲା କୋଠାର ବେଶମେଣ୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ସମୟ ହୋଇଥିଲା ସାଢେ ଗୋଟେ | ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା | ଠିକ ଏହାର ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପରେ ନରସି ନାଥ ଛକ ଏକ କାର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା | ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ୧୨ ଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଶରଦ ପୱାର ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ୧୨ଟି ନୁହେଁ ୧୩ଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି | ଏକ ମୁସଲମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା |

୨. ଶିବସେନା ଭବନ, ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିଲଡିଂ, ରକ୍ ହୋଟେଲ, ପ୍ଲାଜା ସିନେମା, ଜୁହୁ ସେଣ୍ଟାଉର୍ ହୋଟେଲ, ସାହାର ବିମାନବନ୍ଦର ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୮୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ |

୩. ଏହିସବୁ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୫୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୭୨୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସିରିଏଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା | ପ୍ରାୟ ୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଭାରତ ବାହାରେ ରହୁଥିବା ଡାୱଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା।

୪. ୧୯୯୩ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୪ ତାରିଖ | ୧୮୯ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୧୦ ହଜାର ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରାଥମିକ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା | ୧୯୯୩ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୧୯ ତାରିଖରେ ସିବିଆଇକୁ ଏହି ମାମଲା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୯୫ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ମୁମ୍ବାଇ ତାଡା କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା।

୫. ୨୦୦୬ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ କୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଘୋଷଣା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ୧୨୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ୧୨ ଜଣଙ୍କୁ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୬୮ ଜଣଙ୍କୁ କମ ସଜା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୨୩ ଜଣ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା । ୨୦୦୬ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ବଲିଉଡ ତାରକା ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ପିସ୍ତଲ ଏବଂ AK-56 ରାଇଫଲ ରଖିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ୧୮ ମାସ ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡିଲା।

୬. ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଚାରି ଜଣ ସାମିଲ ଥିବା ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ କୋର୍ଟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଷଡଯନ୍ତ୍ର ତଥା ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ୟାକୁବ ମେମନ୍, ୟୁସୁଫ୍ ମେମନ୍, ଇସା ମେମନ୍ ଏବଂ ରୁବିନା ମେମନ୍ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ବିସ୍ଫୋରଣର ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ଟାଇଗର ମେମନର ଭାଇ ୟାକୁବ ମେମନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ୟାକୁବ ମେମନକୁ ୨୦୧୫ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୩୦ ତାରିଖରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୟେରୱାଡା ଜେଲରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

୭. ଦେଶରୁ ପଳାୟନ କରିଥିବା ସାଲେମକୁ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଖୋଜୁଥିଲା | ୨୦୦୨ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ତାରିଖରେ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଆବୁ ସାଲେମକୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ମୋନିକା ବେଦିଙ୍କ ସହ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲର ଲିସବନରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା |

୮. ୨୦୦୪ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏକ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲେ। ମୁମ୍ବାଇ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବାର ଥିଲା। ଡି କମ୍ପାନୀର ଛୋଟା ଶକିଲ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରେ ତାଙ୍କର ଲୁଚିଥିବା ବିଷୟରେ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ।

୯. ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ଆବୁ ସାଲେମଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ରିୟାଜ ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଠଟି ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଆବୁ ସାଲେମଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର ଆର୍ଥର ରୋଡ ଜେଲରେ ଉଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

୧୦. ୨୦୧୭ ମସିହା ଜୁନ ୧୬ ତାରିଖରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର TADA କୋର୍ଟ ଆବୁ ସାଲେମ, ମୁସ୍ତାଫା ଦୋସା, ଫିରୋଜ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଖାନ, ତାହିର ମର୍ଚାଣ୍ଟ ଏବଂ କରିମୁଲ୍ଲା ଖାନଙ୍କୁ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ଅବଦୁଲ କାୟୁମ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲ୍ଡ ଡନ୍ ଆବୁ ସାଲେମ ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଜାମଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ସାରମିର ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହାର ଜନ୍ମ ତାରିଖକୁ ନେଇ ସିବିଆଇ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ରହିଛି। ଆବୁ ସାଲେମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଁ ହେଉଛି ଆବୁ ସାଲେମ ଅବଦୁଲ କାୟୁମ ଅନସାରୀ | ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଅବୁ ସାଲେମ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲ୍ଡ ଡନ୍ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମକୁ ଭେଟିଥିଲେ। ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ସେ ଡି କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା |

ଏସ ହୁସେନ ଜାଇଦି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ଫିକ୍ସନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ‘ଆବୁ ସାଲେମ୍ ବୋଲ ରହା ହୁଁ ‘ ନାମକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏସ୍ ହୁସେନ୍ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆବୁ ସାଲେମର ପ୍ରଥମ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ମୁମ୍ବାଇ ସ୍ଥିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଡିଲର ପ୍ରଦୀପ ଜୈନ। ପ୍ରଦିପଙ୍କ ଭାଇ ସାଲେମ କୋଲଡୋଙ୍ଗେରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡିବାକୁ କହିଥିଲା | ପ୍ରପର୍ଟି ନ ଛାଡିଲେ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା | ସାଲେମଙ୍କ ଧମକକୁ ପ୍ରଦୀପ ଗମ୍ଭିରାତାର ସହ ନ ନେବା ତାଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଥିଲା | ୧୯୯୫ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ସଲେମର ସୁଟର ସଲିମ ହଡ୍ଡୀ ପ୍ରଦିପ ଜୈନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଶି ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଥିଲା |


ଏହାପରେ ସାଲେମ ଗୁଲସନ କୁମାରଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲା | ସେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା | ଚଳଚିତ୍ର ତାରକାଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ନିଜକୁ କ୍ୟାପଟେନ ବୋଲି କହୁଥିଲା | ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ସାଲେମର ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପ୍ କରୁଥିବା ସାଲେମ୍ ଏହି କୋଡ୍ ବାଛିଥିଲେ । ଦାଉଦ ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ଆବୁ ସାଲେମ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ସିରିଏଲ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର ଅଭିଯୋଗ ଦାଉଦ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ମୁଣ୍ଡରେ ଥିଲା, ଏହା ପରେ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୁବାଇରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ।
ସାଲେମର ଜୀବନରେ କେମିତି ଆସିଲେ ମୋନିକା ବେଦି ?
ମୋନିକା ବେଦି ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଇଂରାଜୀ ସାହିତ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ନୃତ୍ୟ ଶିଖିଥିଲେ। ମୋନିକା ମୁକେଶ ଦୁଗଲଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ସୁରକ୍ଷା’ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ସାଲେମ ଓ ଦୁଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା | ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ମୋନିକା ପ୍ରଥମେ ଫୋନରେ ସାଲେମଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ | ଅବୁ ସାଲେମ ନିଜକୁ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ମୋନିକା ଯେତେବେଳେ ଦୁବାଇରେ ଥିଲେ ଫୋନରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁବାଇରେ ଏକ ଷ୍ଟେଜ୍ ସୋ କରିବାକୁ ଅଫର ମିଳିଥିଲା | ସାଲେମ ଏବଂ ମୋନିକା ସେଠାରେ ଭେଟିଥିଲେ। ସେହି ଦଳ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଅନେକ ଦେଶ ଏବଂ ଜେଲରେ ସାଲେମଙ୍କ ସହ ସଜା କାଟିବା ପରେ ୨୦୦୭ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ | ମୋନିକା ଲିସବନରେ ସାଲେମଙ୍କ ସହ ଗିରଫ ହେବାର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତର ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଥିଲେ।

ମୋନିକା ବେଦି ଅନେକ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚୟ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆବୁ ସାଲେମଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ କେବେବି ଆବୁ ସାଲେମକୁ ବିବାହ କରିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆବୁ ସାଲେମ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଲସ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସର ଏକ ମସଜିଦରେ ମୋନିକାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ମୋନିକା ପୂର୍ବରୁ ସାଲେମ ସମୀରା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଉଭୟ ଲୁଚିକି ବିବାହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମୀରା ନାବାଳିକା ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସମୀରାଙ୍କ କାରଣରୁ ସାଲେମ ଖସି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ସମୀର ଆଜି ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଆମେରିକାରେ ରୁହନ୍ତି।

   Related Posts